bison 3.7.90 - en to sv translation catalogue (251 entries)

en:  at %s
sv:  vid %s

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
sv: $$ för mitt-i-regeln vid $%d av %s har ingen deklarerad typ

en: $$ of %s has no declared type
sv: $$ för %s har ingen deklarerad typ

en: $%s of %s has no declared type
sv: $%s för %s har ingen deklarerad typ

en: $default
sv: $standard

en: %%define variable %s redefined
sv: %%define-variabeln %s omdefinierad

en: %%define variable '%s' requires '"..."' values
sv: %%define-variabeln %s kräver ”"…"”-värden

en: %%define variable '%s' requires '{...}' values
sv: %%define-variabeln ”%s” kräver ”{…}”-värden

en: %%define variable '%s' requires keyword values
sv: %%define-variabeln %s kräver nyckelordsvärden

en: %%empty on non-empty rule
sv: %%empty på en icketom regel

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
sv: %%expect-rr gäller endast GLR-parsrar

en: %@: syntax error
sv: %@: syntaxfel

en: %@: syntax error: expected %0e before %u
sv: %@: syntaxfel: %0e förväntades före %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e before %u
sv: %@: syntaxfel: %0e eller %1e förväntades före %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e before %u
sv: %@: syntaxfel: %0e eller %1e eller %2e förväntades före %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e before %u
sv: %@: syntaxfel: %0e eller %1e eller %2e eller %3e förväntades före %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e before %u
sv: %@: syntaxfel: %0e eller %1e eller %2e eller %3e eller %4e förväntades före %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e before %u
sv: %@: syntaxfel: %0e eller %1e eller %2e eller %3e eller %4e eller %5e förväntades före %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e etc., before %u
sv: %@: syntaxfel: %0e eller %1e eller %2e eller %3e eller %4e eller %5e etc. förväntades före %u

en: %@: syntax error: unexpected %u
sv: %@: syntaxfel: oväntat %u

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
sv[0]: %d oanvändbar icketerminal i grammatiken
sv[1]: %d oanvändbara icketerminaler i grammatiken

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
sv[0]: %d reducera/reducerakonflikt
sv[1]: %d reducera/reducerakonflikter

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
sv[0]: %d oanvändbar regel i grammatiken
sv[1]: %d oanvändbara regler i grammatiken

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
sv[0]: %d skifta/reducerakonflikt
sv[1]: %d skifta/reducerakonflikter

en: %s affects only GLR parsers
sv: %s påverkar endast GLR-parsrar

en: %s failed with status %d
sv: %s misslyckades med status %d

en: %s home page: <%s>.
sv: %s hemsida: <%s>.

en: %s must be followed by positive number
sv: %s måste följas av ett positivt tal

en: %s redeclaration for %s
sv: %s-omdeklaration för %s

en: %s redeclaration for <%s>
sv: %s-omdeklaration för <%s>

en: %s: cannot backup
sv: %s: kan inte säkerhetskopiera

en: %s: cannot open
sv: %s: kan inte öppna

en: %s: invalid language
sv: %s: ogiltigt språk

en: %s: undefined %%define variable %s
sv: %s: odefinierad  %%define-variabel %s

en: , cannot be accessed from midrule action at $%d
sv: , kan inte nås från åtgärd mitt i regeln vid $%d

en: , hiding %c
sv: , döljer %c

en: ...
sv: …

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
sv: // Genererad av %s.
    // Rapportera fel till <%s>.
    // Hemsida: <%s>.

en: <tag>
sv: <märke>

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
sv: Konflikt mellan regel %d och element %s löstes som ett fel

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
sv: Konflikt mellan regel %d och element %s löstes som reducera

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
sv: Konflikt mellan regel %d och element %s löstes som skift

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
sv: Copyright © %d Free Software Foundation, Inc.

en: Diagnostics:
      -W, --warnings[=CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
          --color[=WHEN]         whether to colorize the diagnostics
          --style=FILE           specify the CSS FILE for colorizer diagnostics
sv: Diagnostik:
      -W, --warnings[=KATEGORI]  rapportera varningarna som faller inom KATEGORI
          --color[=NÄR]          huruvida diagnostik skall färgläggas
          --style=FIL            ange CSS-FIL:en för färgläggning av diagnostik

en: Example
sv: Exempel

en: FEATURES is a list of comma separated words that can include:
sv: FUNKTIONER är en lista av kommaseparerade ord som kan inkludera:

en: First example
sv: Första exempel

en: First reduce derivation
sv: Första reduktionshärledning

en: For complete documentation, run: info bison.
sv: För fullständig dokumentation, kör: info bison.

en: General help using GNU software: <https://www.gnu.org/gethelp/>.
sv: Allmän hjälp om att använda GNU-program: <https://www.gnu.org/gethelp/>.

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.
sv: Generera en deterministisk LR- eller generaliserad LR- (GLR-)parser som
    använder LALR(1), IELR(1) eller kanonisk LR(1) parsningstabeller.

en: Grammar
sv: Grammatik

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
sv: Obligatoriska argument till långa flaggor är obligatoriska även för de korta.

en: Nonterminals useless in grammar
sv: Oanvändbara icketerminaler i grammatiken

en: Nonterminals, with rules where they appear
sv: Icketerminaler, med regler där de förekommer

en: Operation Modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
                                 and exit
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
                                 and exit
      -u, --update               apply fixes to the source grammar file and exit
      -f, --feature[=FEATURES]   activate miscellaneous features
sv: Arbetslägen:
      -h, --help                 visa denna hjälptext och avsluta
      -V, --version              visa versionsinformation och avsluta
          --print-localedir      skriv katalogen som innehåller lokalberoende data
                                 och avsluta
          --print-datadir        skriv katalogen som innehåller skelett och XSLT
                                 och avsluta
      -u, --update               applicera fixar på källgrammatikfilen och avsluta
      -f, --feature[=FUNKTIONER] aktivera diverse funktioner

en: Output Files:
      -H, --header=[FILE]           also produce a header file
      -d                            likewise but cannot specify FILE (for POSIX Yacc)
      -r, --report=THINGS           also produce details on the automaton
          --report-file=FILE        write report to FILE
      -v, --verbose                 same as '--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX      specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE             leave output to FILE
      -g, --graph[=FILE]            also output a graph of the automaton
          --html[=FILE]             also output an HTML report of the automaton
      -x, --xml[=FILE]              also output an XML report of the automaton
      -M, --file-prefix-map=OLD=NEW replace prefix OLD with NEW when writing file paths
                                    in output files
sv: Utdatafiler:
      -H, --header=[FIL]            skapa också en huvudfil
      -d                            likaledes, utan att kunna ange FIL
                                      (för POSIX-Yacc)
      -r, --report=SAKER            skapa också detaljer om automaten
          --report-file=FIL         skriv en rapport till FIL
      -v, --verbose                 samma som ”--report=state”
      -b, --file-prefix=PREFIX      ange ett PREFIX för utdatafiler
      -o, --output=FIL              lägg utdata i FIL
      -g, --graph[=FIL]             skapa också en graf av automaten
          --html[=FIL]              skapa också en HTML-rapport om automaten
      -x, --xml[=FIL]               skapa också en XML-rapport om automaten
      -M, --file-prefix-map=GAMMALT=NYTT ersätt prefixet GAMMALT med NYTT när
                                      filsökvägar skrivs i utmatningsfiler

en: POSIX Yacc does not support %s
sv: POSIX Yacc stödjer inte %s

en: POSIX Yacc does not support hexadecimal literals
sv: POSIX Yacc stödjer inte hexadecimala konstanter

en: POSIX Yacc does not support string literals
sv: POSIX Yacc stödjer inte strängkonstanter

en: POSIX Yacc does not support typed midrule actions
sv: POSIX Yacc stödjer inte typade mitt-i-regeln-åtgärder

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
sv: POSIX-Yacc förbjuder bindestreck i symbolnamn: %s

en: POSIX yacc reserves %%type to nonterminals
sv: POSIX yacc reserverar %%type för icketerminaler

en: R/R conflicts (enabled by default)
sv: R/R-konflikter (aktiverat som standard)

en: Reduce derivation
sv: Reduktionshärledning

en: Report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.

en: Report translation bugs to <https://translationproject.org/team/>.
sv: Rapportera synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: Rules useless in grammar
sv: Oanvändbara regler i grammatiken

en: Rules useless in parser due to conflicts
sv: Oanvändbara regler i parser på grund av konflikter

en: S/R conflicts (enabled by default)
sv: S/R-konflikter (aktiverat som standard)

en: Second example
sv: Andra exempel

en: Second reduce derivation
sv: Andra reduktionshärledning

en: Shift derivation
sv: Skifthärledning

en: State %d
sv: Tillstånd %d

en: State %d
sv: Tillstånd %d

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
sv: SAKER är en lista med kommaseparerade ord som kan innehålla:

en: TRACES is a list of comma separated words that can include:
sv: SPÅR är en lista med kommaseparerade ord som kan innehålla:

en: Terminals unused in grammar
sv: Oanvända terminaler i grammatiken

en: Terminals, with rules where they appear
sv: Terminaler, med regler där de förekommer

en: The same is true for optional arguments.
sv: Detsamma gäller valfria argument.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Detta är fri programvara, se källkoden för kopieringsvillkor.  Det
    finns INGEN garanti, inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT
    SPECIELLT ÄNDAMÅL.

en: Try '%s --help' for more information.
sv: Försök med ”%s --help” för mer information.

en: Tuning the Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME VALUE'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME VALUE'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix={PREFIX}'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
      -y, --yacc                       emulate POSIX Yacc
sv: Trimma parsern:
      -L, --language=SPRÅK             ange programspråk för utmatning
      -S, --skeleton=FIL               ange skelettfilen som skall användas
      -t, --debug                      instrumentera parsern för spårning
                                       samma som ”-Dparse.trace”
          --locations                  aktivera stöd för lägen
      -D, --define=NAMN[=VÄRDE]        motsvarar ”%define NAMN VÄRDE”
      -F, --force-define=NAMN[=VÄRDE]  åsidosätt ”%define NAMN VÄRDE”
      -p, --name-prefix=PREFIX         lägg till PREFIX före externa symboler
                                       undanbedes till förmån för
                                       ”-Dapi.prefix={PREFIX}”
      -l, --no-lines                   generera inte ”#line”-direktiv
      -k, --token-table                inkludera en tabell över elementnamn
      -y, --yacc                       emulera POSIX yacc

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
sv: Användning: %s [FLAGGA]... FIL

en: WHEN can be one of the following:
sv: NÄR kan vara en av följande:

en: Warning categories include:
sv: Varningskategorierna inkluderar:

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
sv: Skriven av Robert Corbett och Richard Stallman.

en: [identifier]
sv: [identifierare]

en: accept
sv: acceptera

en: accepted value: %s
sv: accepterat värde: %s

en: all of the above
sv: alla ovanstående

en: all other warnings (enabled by default)
sv: alla andra varningar (aktiverat som standard)

en: all the warnings except 'counterexamples', 'dangling-alias' and 'yacc'
sv: alla varningarna utom ”counterexamples”, ”dangling-alias” och ”yacc”

en: ambiguous reference: %s
sv: tvetydigt argument: %s

en: an identifier expected
sv: en identifierare förväntades

en: byte number overflow
sv: bytenummerspill

en: cannot close file
sv: kan inte stänga fil

en: character literal
sv: teckenkonstant

en: character literals cannot be nonterminals
sv: teckenkonstanter kan inte vara icke-terminaler

en: character literals cannot be used together with %s
sv: teckenkonstanter kan inte användas tillsammans med %s

en: code %d reassigned to token %s
sv: koden %d omtilldelad till elementet %s

en: code of token %s too large
sv: koden för elementet %s är för stor

en: colorize if the output device is a tty
sv: färglägg utdata om enheten är en tty

en: colorize the output
sv: färglägg utdata

en: column number overflow
sv: kolumnnummerspill

en: complete the core item sets with their closure
sv: komplettera kärnobjektmängderna med sina höljen

en: conflicting outputs to file %s
sv: motstridiga utmatningar till filen %s

en: conflicts: %d reduce/reduce
sv: konflikter: %d reducera/reducera

en: conflicts: %d shift/reduce
sv: konflikter: %d skifta/reducera

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
sv: konflikter: %d skifta/reducera, %d reducera/reducera

en: definition of %s
sv: definition av %s

en: deprecated directive: %s, use %s
sv: ogiltigt direktiv: %s, använd %s

en: deprecated option: %s, use %s
sv: föråldrad flagga: %s, använd %s

en: describe shift/reduce conflicts solving
sv: beskriv lösning av skifta/reducerakonflikter

en: describe the states
sv: beskriv tillstånden

en: disable all of the above
sv: avaktivera alla ovanstående

en: disable the report
sv: avaktivera rapporten

en: do not generate any file
sv: generera inte någon fil

en: don't colorize the output
sv: färglägg inte utdata

en: duplicate directive
sv: dubblerat direktiv

en: duplicate directive: %s
sv: dubblerat direktiv: %s

en: duplicated symbol name for %s ignored
sv: duplicerat symbolnamn för %s ignorerat

en: empty character literal
sv: tom teckenkonstant

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
sv: tom regel för typad icketerminal, och ingen åtgärd

en: empty rule without %%empty
sv: tom regel utan %%empty

en: empty rules without %empty
sv: tomma regler utan %empty

en: end of file
sv: filslut

en: end of line
sv: radslut

en: epilogue
sv: epilog

en: error
sv: fel

en: error (nonassociative)
sv: fel (ickeassociativ)

en: error: division by zero
sv: fel: division med noll

en: expected %1$s before %0$s
sv: %1$s förväntades före %0$s

en: expected %1$s or %2$s before %0$s
sv: %1$s eller %2$s förväntades före %0$s

en: expected %1$s or %2$s or %3$s before %0$s
sv: %1$s eller %2$s eller %3$s förväntades före %0$s

en: expected %1$s or %2$s or %3$s or %4$s before %0$s
sv: %1$s eller %2$s eller %3$s eller %4$s förväntades före %0$s

en: explicit type given in untyped grammar
sv: explicit typ given i otypad grammatik

en: explicitly associate lookahead tokens to items
sv: koppla uttryckligen framåtblickande element till objekt

en: extra characters in character literal
sv: extra bokstäver i teckenkonstant

en: fatal error
sv: ödesdigert fel

en: fix-its can be applied.  Rerun with option '--update'.
sv: fixar kan göras.  Kör om med flaggan ”--update”.

en: function
sv: funktion

en: generate conflict counterexamples
sv: generera konfliktmotexempel

en: go to state %d
sv: gå till tillstånd %d

en: identifier
sv: identifierare

en: identifier:
sv: identifierare:

en: include all the above information
sv: inkludera all ovanstående information

en: incompatibilities with POSIX Yacc
sv: inkompatibiliteter med POSIX Yacc

en: input/output error
sv: in-/utfel

en: integer literal
sv: heltalskonstant

en: integer out of range: %s
sv: heltal utanför intervall: %s

en: invalid argument for %s: %s
sv: ogiltigt argument till %s: %s

en: invalid character | invalid characters
sv[0]: ogiltigt tecken
sv[1]: ogiltiga tecken

en: invalid character after \-escape: %s
sv: ogiltigt tecken efter \-specialsekvens: %s

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
sv[0]: ogiltigt tecken i namn i klamrar
sv[1]: ogiltiga tecken i namn i klamrar

en: invalid directive: %s
sv: ogiltigt direktiv: %s

en: invalid identifier: %s
sv: ogiltig identifierare: %s

en: invalid null character
sv: ogiltigt nolltecken

en: invalid number after \-escape: %s
sv: ogiltigt tal efter \-specialsekvens: %s

en: invalid reference: %s
sv: ogiltig referens: %s

en: invalid token
sv: felaktigt element

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
sv: ogiltigt värde för boolesk %%define-variabel %s

en: invalid value for %%define variable %s: %s
sv: ogiltigt värde för %%define-variabeln %s: %s

en: invalid version requirement: %s
sv: felaktigt versionskrav: %s

en: line number overflow
sv: radnummerspill

en: misleading reference: %s
sv: vilseledande referens: %s

en: missing %s at end of file
sv: saknat %s vid filslut

en: missing %s at end of line
sv: saknat %s vid radslut

en: missing identifier in parameter declaration
sv: identifierare saknas i parameterdeklaration

en: missing operand
sv: saknad operand

en: multiple language declarations are invalid
sv: flera språkdeklarationer är inte tillåtet

en: multiple occurrences of $%d with api.value.automove
sv: flera förekomster av $%d med api.value.automove

en: multiple skeleton declarations are invalid
sv: flera skelettdeklarationer är inte tillåtet

en: no rules in the input grammar
sv: inga regler i ingrammatiken

en: nonterminal useless in grammar: %s
sv: oanvändbar icketerminal i grammatiken: %s

en: nonterminals cannot be given a string alias
sv: icketerminaler kan inte ges ett strängalias

en: nonterminals cannot be given a token code
sv: icketerminaler kan inte ges en elementkod

en: note
sv: notering

en: number
sv: tal

en: obsolete constructs
sv: föråldrade konstruktioner

en: on left:
sv: till vänster:

en: on right:
sv: till höger:

en: only midrule actions can be typed: %s
sv: endast mitt-i-regeln-åtgärder kan skrivas: %s

en: only one %s allowed per rule
sv: endast en %s tillåts per regel

en: possibly meant: %c
sv: möjligen avsett: %c

en: previous declaration
sv: föregående deklaration

en: previous declaration for %s
sv: föregående deklaration för %s

en: previous definition
sv: föregående definition

en: redefining code of token %s
sv: omdefinition av koden för elementet %s

en: reduce using rule %d (%s)
sv: reducera med regel %d (%s)

en: reduce/reduce conflict on token %s | reduce/reduce conflict on tokens %s
sv[0]: Reducera/reducerakonflikt vid element %s
sv[1]: Reducera/reducerakonflikt vid element %s

en: reduce/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
sv: reducera/reducerakonflikter för regel %d: %d funna, %d förväntade

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
sv: reducera/reducerakonflikter: %d funna, %d förväntade

en: refers to: %c%s at %s
sv: refererar till: %c%s vid %s

en: refusing to overwrite the input file %s
sv: vägrar att skriva över indatafilen %s

en: require bison %s, but have %s
sv: behöver bison %s, men har %s

en: rerun with option '-Wcounterexamples' to generate conflict counterexamples
sv: kör om med ”-Wcounterexamples” för att generera konfliktmotexempel

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
sv: resultattypskonflikt vid sammanslagningsfunktion %s: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
sv: regel given för %s, som är ett element

en: rule is too long
sv: regeln är för lång

en: rule useless in grammar
sv: oanvändbar regel i grammatiken

en: rule useless in parser due to conflicts
sv: oanvändbar regel i parsern på grund av konflikter

en: shift, and go to state %d
sv: skifta, och gå till tillstånd %d

en: shift/reduce conflict on token %s
sv: skifta/reducera konflikt vid element %s

en: shift/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
sv: skifta/reducerakonflikter för regel %d: %d funna, %d förväntade

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
sv: skifta/reducerakonflikter: %d funna, %d förväntade

en: show errors with carets
sv: visa fel med cirkumflex

en: show machine-readable fixes
sv: visa maskinläsbara fixar

en: start symbol %s does not derive any sentence
sv: startsymbolen %s genererar inga meningar

en: stray '%s'
sv: vilsekommet ”%s”

en: stray ',' treated as white space
sv: vilsekommet ”,” hanterat som blank

en: string
sv: sträng

en: string aliases not attached to a symbol
sv: strängalias som inte är fästa vid en symbol

en: string literal %s not attached to a symbol
sv: strängkonstanten %s är inte fäst vid en symbol

en: symbol %s given more than one literal string
sv: symbolen %s har fått mer än en bokstavlig sträng

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
sv: symbolen %s används, men är inte definierad som ett element och har inga regler

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules; did you mean %s?
sv: symbolen %s används, men är inte definierad som ett element och har inga regler; menade du %s?

en: symbol %s redeclared
sv: symbolen %s omdeklarerad

en: symbol %s redeclared as a nonterminal
sv: symbolen %s omdeklarerad som en icketerminal

en: symbol %s redeclared as a token
sv: symbolen %s omdeklarerad som ett element

en: symbol %s used more than once as a literal string
sv: symbolen %s används mer än en gång som en bokstavlig sträng

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
sv: symbol inte funnen i produktion före $%d: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
sv: symbol inte funnen i produktion: %.*s

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
sv: syntaxfel efter ”%c”, siffra, bokstav, ”_”, ”[” eller ”$” förväntades

en: syntax error: invalid character: %c
sv: syntaxfel: ogiltigt tecken: %c

en: the start symbol %s is a token
sv: startsymbolen %s är ett element

en: the start symbol %s is undefined
sv: startsymbolen %s är odefinierad

en: token for %%prec is not defined: %s
sv: elementet för %%prec är inte definierat: %s

en: token number too large
sv: elementnumret är för stort

en: too few arguments for %s directive in skeleton
sv: för få argument till %s-direktiv i skelettet

en: too many arguments for %s directive in skeleton
sv: för många argument till %s-direktiv i skelettet

en: translatable string
sv: översättningsbar sträng

en: treat warnings as errors
sv: behandla varningar som fel

en: turn off all the warnings
sv: slå av alla varningarna

en: turn off warnings in CATEGORY
sv: slå av varningar i KATEGORI

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
sv: typen <%s> används, men är inte associerad med någon symbol

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
sv: typkonflikt för standardåtgärd: <%s> <%s>

en: unclosed %s directive in skeleton
sv: oavslutat %s-direktiv i skelettet

en: unexpected %0$s
sv: oväntad %0$s

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
sv: oväntad identifierare i namn inom klamrar: %s

en: unset or unused midrule values
sv: ej satta eller oanvända mittregelvärden

en: unset value: $$
sv: ej satt värde: $$

en: unused value: $%d
sv: oanvänt värde: $%d

en: useless %s for type <%s>
sv: oanvändbar %s för typen <%s>

en: useless associativity for %s, use %%precedence
sv: oanvändbar associativitet för %s, använd %%precedence

en: useless precedence and associativity
sv: oanvändbar precedens och associativitet

en: useless precedence and associativity for %s
sv: oanvändbar precedens och associativitet för %s

en: useless precedence for %s
sv: oanvändbar precedens för %s

en: variable
sv: variabel

en: warning
sv: varning
