bison-3.6.93 - en to sr translation catalogue (245 entries)

en:  at %s
sr:  у %s

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
sr: $$ за средње правило при $%d од %s нема објављену врсту

en: $$ of %s has no declared type
sr: $$ од %s нема објављену врсту

en: $%s of %s has no declared type
sr: $%s од %s нема објављену врсту

en: $default
sr: $основно

en: %%define variable %s redefined
sr: %%define променљива „%s“ је поново одређена

en: %%define variable '%s' requires '"..."' values
sr: %%define променљива „%s“ захтева "..." вредности

en: %%define variable '%s' requires '{...}' values
sr: %%define променљива „%s“ захтева {...} вредности

en: %%define variable '%s' requires keyword values
sr: %%define променљива „%s“ захтева вредности кључне речи

en: %%empty on non-empty rule
sr: „%%empty“ на не-празном правилу

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
sr: „%%expect-rr“ се примењује само на ГЛР обрађиваче

en: %@: syntax error
sr: %@: грешка синтаксе

en: %@: syntax error: expected %0e before %u
sr: %@: грешка синтаксе: очекивах „%0e“ пре „%u“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e before %u
sr: %@: грешка синтаксе: очекивах „%0e“ или „%1e“ пре „%u“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e before %u
sr: %@: грешка синтаксе: очекивах „%0e“ или „%1e“ или „%2e“ пре „%u“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e before %u
sr: %@: грешка синтаксе: очекивах „%0e“ или „%1e“ или „%2e“ или „%3e“ пре „%u“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e before %u
sr: %@: грешка синтаксе: очекивах „%0e“ или „%1e“ или „%2e“ или „%3e“ или „%4e“ пре „%u“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e before %u
sr: %@: грешка синтаксе: очекивах „%0e“ или „%1e“ или „%2e“ или „%3e“ или „%4e“ или „%5e“ пре „%u“

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e etc., before %u
sr: %@: грешка синтаксе: очекивах „%0e“ или „%1e“ или „%2e“ или „%3e“ или „%4e“ или „%5e“ итд., пре „%u“

en: %@: syntax error: unexpected %u
sr: %@: грешка синтаксе: неочекивано „%u“

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
sr[0]: %d не-терминал је бескористан у основи
sr[1]: %d не-терминала су бескорисна у основи
sr[2]: %d не-терминала је бескорисно у основи

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
sr[0]: %d сукоб смањења/смањења
sr[1]: %d сукоба смањења/смањења
sr[2]: %d сукоба смањења/смањења

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
sr[0]: %d правило је бескорисно у основи
sr[1]: %d правила су бескорисна у основи
sr[2]: %d правила је бескорисно у основи

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
sr[0]: %d сукоб помака/смањења
sr[1]: %d сукоба помака/смањења
sr[2]: %d сукоба помака/смањења

en: %s affects only GLR parsers
sr: „%s“ има дејства само на ГЛР обрађиваче

en: %s home page: <%s>.
sr: Матична страница „%s“: <%s>.

en: %s must be followed by positive number
sr: након %s мора да следи позитиван број

en: %s redeclaration for %s
sr: %s поновни проглас за %s

en: %s redeclaration for <%s>
sr: %s поновни проглас за <%s>

en: %s: cannot backup
sr: %s: не могу да направим резерву

en: %s: cannot open
sr: %s: не могу да отворим

en: %s: invalid language
sr: %s: неисправан језик

en: %s: undefined %%define variable %s
sr: %s: неодређена %%define променљива „%s“

en: , cannot be accessed from midrule action at $%d
sr: , не може бити приступљен из радње средњег правила у $%d

en: , hiding %c
sr: , кријем %c

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
sr: // Направљено програмом „%s“.
    // Грешке пријавите на <%s>.
    // Страница пројекта: <%s>.

en: <tag>
sr: <ознака>

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
sr: Сукоб правила „%d“ и симбола „%s“ је решен као грешка

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
sr: Сукоб правила „%d“ и симбола „%s“ је решен као смањење

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
sr: Сукоб правила „%d“ и симбола „%s“ је решен као помак

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
sr: Ауторска права (C) %d Задужбина слободног софтвера, Доо.

en: Diagnostics:
      -W, --warnings[=CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
          --color[=WHEN]         whether to colorize the diagnostics
          --style=FILE           specify the CSS FILE for colorizer diagnostics
sr: Дијагнозе:
      -W, --warnings[=КАТЕГОРИЈА]  пријављује упозорења која се догоде у КАТЕГОРИЈИ
          --color[=КАДА]           да ли да обоји дијагнозе
          --style=ДАТОТЕКА         наводи ЦСС ДАТОТЕКУ за дијагностике бојитеља

en: Example
sr: Пример

en: FEATURES is a list of comma separated words that can include:
sr: ФУНКЦИЈЕ је списак зарезом одвојених речи у које могу да спадају:

en: First example
sr: Први пример

en: First reduce derivation
sr: Први извод смањења

en: For complete documentation, run: info bison.
sr: За потпуну документацију, покрените: „info bison“.

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.
sr: Створите одредничко ЛР или уопштено ЛР (ГЛР) упослење обрађивача
    ЛАЛР(1), ИЕЛР(1) или табеле утврђеног ЛР(1) обрађивача.

en: Grammar
sr: Основа

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
sr: Обавезни аргументи за дуге опције су обавезни и за кратке опције такође.

en: Nonterminals useless in grammar
sr: Не-терминали су бескорисни у основи

en: Nonterminals, with rules where they appear
sr: Нетерминали, са правилима где се појављују

en: Operation Modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
                                 and exit
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
                                 and exit
      -u, --update               apply fixes to the source grammar file and exit
      -f, --feature[=FEATURES]   activate miscellaneous features
sr: Режими деловања:
      -h, --help                   приказује ову помоћ
      -V, --version                исписује податке о издању и излази
          --print-localedir        излазни директоријум који садржи месно-зависне податке
                                   и излази
          --print-datadir          излазни директоријум који садржи структуру и ИксСЛТ
      -u, --update                 примењује фиксирања у датотеци граматике извора и излази
      -f, --feature[=ФУНКЦИЈА]     покреће разне функције

en: POSIX Yacc does not support %s
sr: „POSIX Yacc“ не подржава „%s“

en: POSIX Yacc does not support hexadecimal literals
sr: „POSIX Yacc“ не подржава дословности хексадецималног

en: POSIX Yacc does not support string literals
sr: „POSIX Yacc“ не подржава дословности ниске

en: POSIX Yacc does not support typed midrule actions
sr: „POSIX Yacc“ не подржава куцане радње средње правила

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
sr: ПОСИКС Јацц забрањује цртице у називима симбола: %s

en: POSIX yacc reserves %%type to nonterminals
sr: „POSIX yacc“ резервише „%%type“ не-терминалима

en: R/R conflicts (enabled by default)
sr: Р/Р сукоби (подразумевано укључено)

en: Reduce derivation
sr: Извод смањења

en: Report bugs to <%s>.
sr: Грешке пријавите на <%s>.

en: Rules useless in grammar
sr: Правила су бескорисна у основи

en: Rules useless in parser due to conflicts
sr: Бескорисна правила у обрађивачу због сукоба

en: S/R conflicts (enabled by default)
sr: С/Р сукоби (подразумевано укључено)

en: Second example
sr: Други пример

en: Second reduce derivation
sr: Други извод смањења

en: Shift derivation
sr: Извод помака

en: State %d
sr: Стање %d

en: State %d
sr: Стање: %d

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
sr: СТВАРИ је списак зарезом одвојених речи у које могу да спадају:

en: TRACES is a list of comma separated words that can include:
sr: ТРАГОВИ је списак зарезом одвојених речи у које могу да спадају:

en: Terminals unused in grammar
sr: Терминали су неупотребљени у основи

en: Terminals, with rules where they appear
sr: Терминали, са правилима где се појављују

en: The same is true for optional arguments.
sr: Исто је тачно и за опционалне аргументе.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sr: Ово је слободан софтвер; погледајте извор за услове умножавања.  Не постоји
    НИКАКВА гаранција; чак ни за ТРЖИШНУ ВРЕДНОСТ или за ИСПУЊАВАЊЕ ОДРЕЂЕНЕ ПОТРЕБЕ.

en: Try '%s --help' for more information.
sr: Пробајте „%s --help“ за више података.

en: Tuning the Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME VALUE'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME VALUE'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix={PREFIX}'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
      -y, --yacc                       emulate POSIX Yacc
sr: Подешава обрађивача:
      -L, --language=ЈЕЗИК                наводи излазни језик програмирања
      -S, --skeleton=ДАТОТЕКА             одређује скелет за коришћење
      -t, --debug                         инструмент обрађивач за праћење
                                          исти као „-Dparse.trace“
          --locations                     укључује подршку места
      -D, --define=НАЗИВ[=ВРЕДНОСТ]       слично као „%define ВРЕДНОСТ НАЗИВА“
      -F, --force-define=НАЗИВ[=ВЕДНОСТ]  преписује „%define ВРЕДНОСТ НАЗИВА“
      -p, --name-prefix=ПРЕФИКС           додаје ПРЕФИКС спољним симболима
                                          превазиђено је уз „-Dapi.prefix={ПРЕФИКС}“
      -l, --no-lines                      не ствара смерницу „#line“
      -k, --token-table                   укључује табелу назива симбола
      -y, --yacc                          опонаша „POSIX Yacc“

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈА]... ДАТОТЕКА

en: WHEN can be one of the following:
sr: КАДА може бити следеће:

en: Warning categories include:
sr: У категорије упозорења спадају:

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
sr: Написали су Роберт Корбет и Ричард Столман.

en: [identifier]
sr: [одредник]

en: accept
sr: прихвата

en: accepted value: %s
sr: прихваћена вредност: %s

en: all of the above
sr: све изнад

en: all other warnings (enabled by default)
sr: сва друга упозорења (подразумевано укључено)

en: all the warnings except 'counterexamples', 'dangling-alias' and 'yacc'
sr: сва упозорења изузев „counterexamples“, „dangling-alias“ и „yacc“

en: ambiguous reference: %s
sr: нејасна референца: %s

en: an identifier expected
sr: очекиван је одређивач

en: byte number overflow
sr: прекорачење броја бајта

en: cannot close file
sr: не могу да затворим датотеку

en: character literal
sr: дословност знака

en: character literals cannot be nonterminals
sr: дословности знакова не могу бити не-терминали

en: character literals cannot be used together with %s
sr: дословности знакова се не могу користити са „%s“

en: code %d reassigned to token %s
sr: код „%d“ је поново додељен низу „%s“

en: code of token %s too large
sr: код низа „%s“ је превелик

en: colorize if the output device is a tty
sr: боји ако је излазни уређај конзола

en: colorize the output
sr: боји излаз

en: column number overflow
sr: прекорачење броја колона

en: complete the core item sets with their closure
sr: довршава подешавања кључне ставке са њиховим затварањем

en: conflicting outputs to file %s
sr: сукобљавам излазе у датотеку „%s“

en: conflicts: %d reduce/reduce
sr: сукоби: %d смањење/смањење

en: conflicts: %d shift/reduce
sr: сукоби: %d помак/смањење

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
sr: сукоби: %d помак/смањење, %d смањење/смањење

en: definition of %s
sr: одредница за „%s“

en: deprecated directive: %s, use %s
sr: застарела смерница: %s, користите „%s“

en: deprecated option: %s, use %s
sr: застарела опција: %s, користите „%s“

en: describe shift/reduce conflicts solving
sr: описује решење сукоба помака/смањења

en: describe the states
sr: описује стања

en: disable all of the above
sr: искључује све изнад

en: disable the report
sr: искључује извештај

en: do not generate any file
sr: не ствара никакву датотеку

en: don't colorize the output
sr: не боји излаз

en: duplicate directive
sr: удвостручава смерницу

en: duplicate directive: %s
sr: удвостручава смерницу: %s

en: duplicated symbol name for %s ignored
sr: занемарен је удвојени назив симбола за „%s“

en: empty character literal
sr: дословност празног знака

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
sr: празно правило за укуцани нетерминал, и нема радње

en: empty rule without %%empty
sr: празно правило без „%%empty“

en: empty rules without %empty
sr: празна правила без „%empty“

en: end of file
sr: крај датотеке

en: end of line
sr: крај реда

en: epilogue
sr: епилог

en: error
sr: грешка

en: error (nonassociative)
sr: грешка (непридруживо)

en: expected %1$s before %0$s
sr: очекивах „%1$s“ пре „%0$s“

en: expected %1$s or %2$s before %0$s
sr: очекивах „%1$s“ или „%2$s“ пре „%0$s“

en: expected %1$s or %2$s or %3$s before %0$s
sr: очекивах „%1$s“ или „%2$s“ или „%3$s“ пре „%0$s“

en: expected %1$s or %2$s or %3$s or %4$s before %0$s
sr: очекивах „%1$s“ или „%2$s“ или „%3$s“ или „%4$s“ пре „%0$s“

en: explicit type given in untyped grammar
sr: дата је изричита врста у неуписаној основи

en: explicitly associate lookahead tokens to items
sr: изричито придружује симболе тражења унапред ка ставкама

en: extra characters in character literal
sr: додатни знаци у дословности знака

en: extra operand %s
sr: додатни операнд %s

en: fatal error
sr: кобна грешка

en: fix-its can be applied.  Rerun with option '--update'.
sr: „fix-its“ се може применити.  Поново покрените са опцијом „--update“.

en: function
sr: функција

en: generate conflict counterexamples
sr: ствара противречне примере сукоба

en: go to state %d
sr: иде на стање %d

en: identifier
sr: одредник

en: identifier:
sr: одредник:

en: include all the above information
sr: обухвата све о информацији

en: incompatibilities with POSIX Yacc
sr: несагласност са „POSIX Yacc“-ом

en: input/output error
sr: улазна/излазна грешка

en: integer literal
sr: дословност целог броја

en: integer out of range: %s
sr: цео број је ван опсега: %s

en: invalid argument for %s: %s
sr: неисправан аргумент за „%s“: %s

en: invalid character | invalid characters
sr[0]: неисправан знак
sr[1]: неисправни знаци
sr[2]: неисправни знаци

en: invalid character after \-escape: %s
sr: неисправан знак након „\-escape“: %s

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
sr[0]: неисправан знак у називу у заградама
sr[1]: неисправни знаци у називу у заградама
sr[2]: неисправни знаци у називу у заградама

en: invalid directive: %s
sr: неисправна директива: %s

en: invalid identifier: %s
sr: неисправна одређивач: %s

en: invalid null character
sr: неисправан ништавни знак

en: invalid number after \-escape: %s
sr: неисправан број након „\-escape“: %s

en: invalid reference: %s
sr: неисправна референца: %s

en: invalid token
sr: неисправна скупина

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
sr: неисправна вредност %%define логичке променљиве „%s“

en: invalid value for %%define variable %s: %s
sr: неисправна вредност %%define променљиве „%s“: %s

en: invalid version requirement: %s
sr: неисправан захтев издања: %s

en: line number overflow
sr: прекорачење броја редова

en: misleading reference: %s
sr: неисправна референца: %s

en: missing %s at end of file
sr: недостаје „%s“ на крају датотеке

en: missing %s at end of line
sr: недостаје „%s“ на крају реда

en: missing identifier in parameter declaration
sr: недостаје указивач у објави параметра

en: missing operand
sr: недостаје операнд

en: multiple language declarations are invalid
sr: вишеструке објаве језика су неисправне

en: multiple occurrences of $%d with api.value.automove
sr: „$%d“ се вишеструко понавља са „api.value.automove“

en: multiple skeleton declarations are invalid
sr: вишеструке објаве скице су неисправне

en: no rules in the input grammar
sr: нема правила у основи улаза

en: nonterminal useless in grammar: %s
sr: не-терминал је бескористан у основи: %s

en: nonterminals cannot be given a string alias
sr: не-терминалима се не може дати алијас ниске

en: nonterminals cannot be given a token code
sr: не-терминалима се не може дати код низа

en: note
sr: напомена

en: number
sr: број

en: obsolete constructs
sr: застареле конструкције

en: on left:
sr: на лево:

en: on right:
sr: на десно:

en: only midrule actions can be typed: %s
sr: само радње средњег правила се могу куцати: %s

en: only one %s allowed per rule
sr: дозвољен је само један „%s“ по правилу

en: possibly meant: %c
sr: могуће значење: %c

en: previous declaration
sr: претходна објава

en: previous declaration for %s
sr: претходна објава за %s

en: previous definition
sr: претходна одредница

en: redefining code of token %s
sr: поновно одређујем код низа „%s“

en: reduce using rule %d (%s)
sr: смањује користећи правило %d (%s)

en: reduce/reduce conflict on token %s | reduce/reduce conflict on tokens %s
sr[0]: сукоб смањења/смањења на скупини „%s“
sr[1]: сукоб смањења/смањења на скупинама „%s“
sr[2]: сукоб смањења/смањења на скупинама „%s“

en: reduce/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
sr: сукоби смањења/смањења за правило %d: нађох %d, очекивах %d

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
sr: сукоби смањења/смањења: нађох %d, очекивах %d

en: refers to: %c%s at %s
sr: односи се на: %c%s у %s

en: refusing to overwrite the input file %s
sr: одбијам да преснимим изворну датотеку „%s“

en: require bison %s, but have %s
sr: захтева бизона %s, али има %s

en: rerun with option '-Wcounterexamples' to generate conflict counterexamples
sr: поново покрените са опцијом „-Wcounterexamples“ да створите противречне примере сукоба

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
sr: неслагање врсте резултата функције спајања %s: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
sr: дато је правило за %s, које је симбол

en: rule is too long
sr: правило је предуго

en: rule useless in grammar
sr: правило је бескорисно у основи

en: rule useless in parser due to conflicts
sr: бескорисна правила у обрађивачу због сукоба

en: shift, and go to state %d
sr: помера, и иде на стање %d

en: shift/reduce conflict on token %s
sr: сукоб помака/смањења на скупини „%s“

en: shift/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
sr: сукоби помака/смањења за правило %d: нађох %d, очекивах %d

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
sr: сукоби помака/смањења: нађох %d, очекивах %d

en: show errors with carets
sr: приказује грешке са умецима

en: show machine-readable fixes
sr: приказује фиксирања читљива машинама

en: start symbol %s does not derive any sentence
sr: почетни симбол %s не изводи никакав исказ

en: stray '%s'
sr: залутало „%s“

en: stray ',' treated as white space
sr: залутали зарез (,) је схваћен као размак

en: string
sr: ниска

en: string aliases not attached to a symbol
sr: алиаси ниске нису приложени уз симболе

en: string literal %s not attached to a symbol
sr: дословност ниске „%s“ није приложен уз симбол

en: symbol %s given more than one literal string
sr: симболу %s је дата више од једне дословне ниске

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
sr: коришћен је симбол „%s“, али није одређен као обележје и нема правила

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules; did you mean %s?
sr: коришћен је симбол „%s“, али није одређен као обележје и нема правила; да ли мислите „%s“?

en: symbol %s redeclared
sr: симбол „%s“ је поново објављен

en: symbol %s redeclared as a nonterminal
sr: симбол „%s“ је поново објављен као не-терминал

en: symbol %s redeclared as a token
sr: симбол „%s“ је поново објављен као жетон

en: symbol %s used more than once as a literal string
sr: симбол %s је коришћен више пута као дословна ниска

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
sr: симбол није пронађен у производњи пре $%d: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
sr: симбол није пронађен у производњи: %.*s

en: syntax error
sr: грешка синтаксе

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
sr: садржајна грешка након „%c“, очекујем цео број, слово, _, [, или $

en: the start symbol %s is a token
sr: полазни симбол „%s“ је обележје

en: the start symbol %s is undefined
sr: полазни симбол „%s“ није одређен

en: token for %%prec is not defined: %s
sr: симбол за %%prec није одређен: %s

en: token number too large
sr: број симбола је превелик

en: too few arguments for %s directive in skeleton
sr: премало аргумената за %s смерницу у костуру

en: too many arguments for %s directive in skeleton
sr: превише аргумената за %s смерницу у костуру

en: translatable string
sr: преводива ниска

en: treat warnings as errors
sr: сматра упозорења грешкама

en: turn off all the warnings
sr: искључује сва упозорења

en: turn off warnings in CATEGORY
sr: искључује упозорења у КАТЕГОРИЈИ

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
sr: врста „%s“ је употребљена, али није придружена ниједном симболу

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
sr: неслагање врсте основне радње: <%s> != <%s>

en: unclosed %s directive in skeleton
sr: незатворена %s смерница у костуру

en: unexpected %0$s
sr: неочекивано „%0$s“

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
sr: неочекивани одређивач у називу у заградама: %s

en: unset or unused midrule values
sr: неподешене или некоришћене вредности мид-правила

en: unset value: $$
sr: неподешена вредност: $$

en: unused value: $%d
sr: неупотребљена вредност: $%d

en: useless %s for type <%s>
sr: непотребно „%s“ за врсту <%s>

en: useless associativity for %s, use %%precedence
sr: непотребна придруживост за „%s“, користите „%%precedence“

en: useless precedence and associativity
sr: непотребна предност и придруживост

en: useless precedence and associativity for %s
sr: непотребна предност и придруживост за „%s“

en: useless precedence for %s
sr: непотребна предност за „%s“

en: variable
sr: променљива

en: warning
sr: упозорење
