make-4.3.91 - en to da translation catalogue (458 entries)

en: 
    # %u 'vpath' search paths.
da: 
    # %u "vpath"-søgestier.

en: 
    # %u implicit rules, %u (%.1f%%) terminal.
da: 
    # %u implicitte regler, %u (%.1f %%) terminal.

en: 
    # %u pattern-specific variable values
da: 
    # %u mønsterspecifikke variabelværdier

en: 
    # Directories
da: 
    # Filkataloger

en: 
    # Files
da: 
    # Filer

en: 
    # Finished Make data base on %s
da: 
    # Afsluttet makedatabase %s

en: 
    # General ('VPATH' variable) search path:
    #
da: 
    # Generel ("VPATH"-variabel) søgesti:
    #

en: 
    # Implicit Rules
da: 
    # Implicitte regler

en: 
    # Make data base, printed on %s
da: 
    # Makedatabase, udskrevet %s

en: 
    # No general ('VPATH' variable) search path.
da: 
    # Ingen generel ("VPATH"-variabel) søgesti.

en: 
    # No implicit rules.
da: 
    # Ingen implicitte regler.

en: 
    # No pattern-specific variable values.
da: 
    # Ingen mønsterspecifikke variabelværdier.

en: 
    # Pattern-specific Variable Values
da: 
    # Mønsterspecifikke variabelværdier

en: 
    # VPATH Search Paths
da: 
    # VPATH-søgestier

en: 
    # Variables
da: 
    # Variabler

en: 
    # files hash-table stats:
    #
da: 
    # Statistik for fil-hash-spande:
    #

en: 
    %s No strcache buffers
da: 
    %s Ingen strcache-buffere

en: 
    %s strcache buffers: %lu (%lu) / strings = %lu / storage = %lu B / avg = %lu B
da: 
    %s strcache-buffere: %lu (%lu) / strenge = %lu / lager = %lu B / middel = %lu B

en: 
    %s strcache performance: lookups = %lu / hit rate = %lu%%
da: 
    %s strcache-ydelse: opslag = %lu / træffere = %lu%%

en: 
    Counted %d args in failed launch
da: 
    Talte %d argumenter i fejlet igangsætning

en: 
    This program built for %s
da: 
    Dette program er bygget til %s

en: 
    This program built for %s (%s)
da: 
    Dette program er bygget til %s (%s)

en: 
    Unhandled exception filter called from program %s
    ExceptionCode = %lx
    ExceptionFlags = %lx
    ExceptionAddress = 0x%p
da: 
    Uhåndteret undtagelsesfilter kaldt fra program %s
    ExceptionCode = %lx
    ExceptionFlags = %lx
    ExceptionAddress = 0x%p

en:   --debug[=FLAGS]             Print various types of debugging information.
da:   --debug[=FLAG]              Udskriv diverse fejlsøgningsinformationer.

en:   --jobserver-style=STYLE     Select the style of jobserver to use.
da:   --jobserver-style=STIL      Vælg stilen af jobserver, der skal bruges.

en:   --no-print-directory        Turn off -w, even if it was turned on implicitly.
da:   --no-print-directory        Slå -w fra; også hvis slået til implicit.

en:   --no-silent                 Echo recipes (disable --silent mode).
da:   --no-silent                 Udskriv opskrifter (slå tilstanden --silent fra).

en:   --shuffle[={SEED|random|reverse|none}]
                                  Perform shuffle of prerequisites and goals.
da:   --shuffle[={BASISTAL|random|reverse|none}]
                                  Bland forudsætninger og mål.

en:   --trace                     Print tracing information.
da:   --trace                     Udskriv trace-information.

en:   --warn-undefined-variables  Warn when an undefined variable is referenced.
da:   --warn-undefined-variables  Advar når en udefineret variabel bruges.

en:   -B, --always-make           Unconditionally make all targets.
da:   -B, --always-make           Skab alle mål betingelsesløst.

en:   -C DIRECTORY, --directory=DIRECTORY
                                  Change to DIRECTORY before doing anything.
da:   -C KATALOG, --directory=KATALOG
                                  Skift allerførst til KATALOG.

en:   -E STRING, --eval=STRING    Evaluate STRING as a makefile statement.
da:   -E STRENG, --eval=STRENG    Evaluér STRENG som en makefil-erklæring.

en:   -I DIRECTORY, --include-dir=DIRECTORY
                                  Search DIRECTORY for included makefiles.
da:   -I KATALOG, --include-dir=KATALOG
                                  Søg i KATALOG efter inkluderede makefiler.

en:   -L, --check-symlink-times   Use the latest mtime between symlinks and target.
da:   -L, --check-symlink-times   Brug sidste mtime mellem symbolske lænker og mål.

en:   -O[TYPE], --output-sync[=TYPE]
                                  Synchronize output of parallel jobs by TYPE.
da:   -O[TYPE], --output-sync[=TYPE]
                                  Synkronisér udskrift af parallelle job efter TYPE

en:   -R, --no-builtin-variables  Disable the built-in variable settings.
da:   -R, --no-builtin-variables  Slå de indbyggede variabelværdier fra.

en:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Turns off -k.
da:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Slår -k fra.

en:   -W FILE, --what-if=FILE, --new-file=FILE, --assume-new=FILE
                                  Consider FILE to be infinitely new.
da:   -W FIL, --what-if=FIL, --new-file=FIL, --assume-new=FIL
                                  Anse FIL som værende nyskabt.

en:   -b, -m                      Ignored for compatibility.
da:   -b, -m                      Ignoreret af hensyn til kompabilitet.

en:   -d                          Print lots of debugging information.
da:   -d                          Udskriv en masse fejlsøgningsinformation.

en:   -e, --environment-overrides
                                  Environment variables override makefiles.
da:   -e, --environment-overrides
                                  Miljøvariable har forrang for makefiler.

en:   -f FILE, --file=FILE, --makefile=FILE
                                  Read FILE as a makefile.
da:   -f FIL, --file=FIL, --makefile=FIL
                                  Læs FIL som en makefil.

en:   -h, --help                  Print this message and exit.
da:   -h, --help                  Udskriv denne besked og afslut.

en:   -i, --ignore-errors         Ignore errors from recipes.
da:   -i, --ignore-errors         Ignorér fejl fra kommandoer.

en:   -j [N], --jobs[=N]          Allow N jobs at once; infinite jobs with no arg.
da:   -j [N], --jobs[=N]          Tillad N samtidige job;
                                  ubegrænset antal hvis N ikke er givet.

en:   -k, --keep-going            Keep going when some targets can't be made.
da:   -k, --keep-going            Fortsæt selvom nogen mål ikke kan skabes.

en:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Don't start multiple jobs unless load is below N.
da:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Start kun flere job hvis belastning er under N.

en:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Don't actually run any recipe; just print them.
da:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Udfør ikke nogen kommandoer; udskriv dem bare.

en:   -o FILE, --old-file=FILE, --assume-old=FILE
                                  Consider FILE to be very old and don't remake it.
da:   -o FIL, --old-file=FIL, --assume-old=FIL
                                  Anse FIL som forældet og genskab den ikke.

en:   -p, --print-data-base       Print make's internal database.
da:   -p, --print-data-base       Udskriv makes interne database.

en:   -q, --question              Run no recipe; exit status says if up to date.
da:   -q, --question              Udfør ingen kommandoer; afslutningskoden angiver
                                    om målet er tidssvarende.

en:   -r, --no-builtin-rules      Disable the built-in implicit rules.
da:   -r, --no-builtin-rules      Slå de indbyggede implicitte regler fra.

en:   -s, --silent, --quiet       Don't echo recipes.
da:   -s, --silent, --quiet       Udskriv ikke kommandoer.

en:   -t, --touch                 Touch targets instead of remaking them.
da:   -t, --touch                 Berør mål i stedet for at genskabe dem.

en:   -v, --version               Print the version number of make and exit.
da:   -v, --version               Udskriv makes versionnummer og afslut.

en:   -w, --print-directory       Print the current directory.
da:   -w, --print-directory       Udskriv det aktuelle katalog.

en:   Date %s
da:   Tidsstempel %s

en:   Ignoring VPATH name '%s'.
da:  Ignorerer VPATH-navnet "%s".

en:   uid = %d, gid = %d, mode = 0%o.
da:   uid = %d, gid = %d, modus = 0%o.

en:  (built-in):
da:  (indbyggede):

en:  (core dumped)
da:  (core-fil efterladt)

en:  (don't care)
da:  (ikke nødvendig)

en:  (from '%s', line %lu)
da:  (fra "%s", linje %lu)

en:  (from '%s', line %lu):
da:  (fra "%s", linje %lu):

en:  (ignored)
da: (ignoreret)

en:  (name might be truncated)
da:  (navnet kan være forkortet)

en:  (no default goal)
da:  (ingen standard-endemål)

en:  (no ~ expansion)
da:  (ingen ~-udfoldning)

en:  (remote)
da:  (eksternt)

en:  (search path)
da:  (søgesti)

en:  files,
da:  filer,

en:  impossibilities
da:  umuligheder

en:  impossibilities in %lu directories.
da:  umuligheder i %lu kataloger.

en:  so far.
da:  indtil videre.

en: #  A default, MAKEFILES, or -include/sinclude makefile.
da: #  Et forvalg, MAKEFILES, eller -include/sinclude makefile.

en: #  Also makes:
da: #  Skaber også:

en: #  Builtin rule
da: #  Indbygget regel

en: #  Command line target.
da: #  Kommandolinjemål.

en: #  Dependencies recipe running (THIS IS A BUG).
da: #  Kommandoer for afhængigheder køres nu (DETTE ER EN FEJL).

en: #  Failed to be updated.
da: #  Opdatering mislykkedes.

en: #  File does not exist.
da: #  Filen findes ikke.

en: #  File has been updated.
da: #  Filen er blevet opdateret.

en: #  File has not been updated.
da: #  Filen er ikke blevet opdateret.

en: #  File is a prerequisite of .NOTINTERMEDIATE.
da: #  Filen er en forudsætning for .NOTINTERMEDIATE.

en: #  File is an intermediate prerequisite.
da: #  Filen er en mellemfil.

en: #  File is secondary (prerequisite of .SECONDARY).
da: #  Filen er sekundær (forudsætning for .SECONDARY).

en: #  File is very old.
da: #  Filen er meget gammel.

en: #  Implicit rule search has been done.
da: #  Der er udført implicit regelsøgning.

en: #  Implicit rule search has not been done.
da: #  Der er ikke udført implicit regelsøgning.

en: #  Implicit/static pattern stem: '%s'
da: #  Implicit/statisk mønsterstamme: "%s"

en: #  Invalid value in 'command_state' member!
da: #  Ugyldig værdi i "command_state"-felt!

en: #  Last modified %s
da: #  Sidst ændret %s

en: #  Modification time never checked.
da: #  Ændringstid ikke tjekket.

en: #  Needs to be updated (-q is set).
da: #  Behøver opdatering (-q er sat).

en: #  Phony target (prerequisite of .PHONY).
da: #  Falsk mål (forudsætning for .PHONY).

en: #  Precious file (prerequisite of .PRECIOUS).
da: #  Værdifuld fil (forudsætning for .PRECIOUS).

en: #  Recipe currently running (THIS IS A BUG).
da: #  Der køres kommandoer nu (DETTE ER EN FEJL).

en: #  Successfully updated.
da: #  Opdateret med godt resultat.

en: #  recipe to execute
da: #  kommandoer der skal køres

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]):
da: # %s (enhed %d, inode [%d,%d,%d]):

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]): could not be opened.
da: # %s (enhed %d, inode [%d,%d,%d]): kunne ikke åbnes.

en: # %s (device %ld, inode %ld):
da: # %s (enhed %ld, inode %ld):

en: # %s (device %ld, inode %ld): could not be opened.
da: # %s (enhed %ld, inode %ld): kunne ikke åbnes.

en: # %s (key %s, mtime %s):
da: # %s (nøgle %s, mtime %s):

en: # %s (key %s, mtime %s): could not be opened.
da: # %s (nøgle %s, mtime %s): kunne ikke åbnes.

en: # %s: could not be stat'd.
da: # %s: kunne ikke undersøges med stat.

en: # No 'vpath' search paths.
da: # Ingen "vpath"-søgestier.

en: # Not a target:
da: # Ikke et mål:

en: # hash-table stats:
    #
da: # statistik for hashtabel:
    #

en: # variable set hash-table stats:
da: # Statistik for variabelsæt-hash-spande:

en: $SHELL changed (was '%s', now '%s')
da: $SHELL ændret (var "%s", nu "%s")

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
da: %s (linje %d) Forkert skal-kontekst (!unixy && !batch_mode_shell)

en: %s cannot be both .NOTINTERMEDIATE and .INTERMEDIATE
da: %s kan ikke være både .NOTINTERMEDIATE og .INTERMEDIATE

en: %s cannot be both .NOTINTERMEDIATE and .SECONDARY
da: %s kan ikke være både .NOTINTERMEDIATE og .SECONDARY

en: %s current buf: size = %hu B / used = %hu B / count = %hu / avg = %u B
da: %s nuværende buf: størrelse = %hu B / brugt = %hu B / antal = %hu / middel = %u B

en: %s other free: total = %lu B / max = %lu B / min = %lu B / avg = %hu B
da: %s øvrigt frit: i alt = %lu B / maks = %lu B / min = %lu B / middel = %hu B

en: %s other used: total = %lu B / count = %lu / avg = %lu B
da: %s øvrigt brugt: i alt = %lu B / antal = %lu / middel = %lu B

en: %s: '%s' out of range
da: %s: "%s" uden for gyldigt interval

en: %s: Entering an unknown directory
da: %s: Går til et ukendt katalog

en: %s: Entering directory '%s'
da: %s: Går til katalog "%s"

en: %s: Field '%s' not cached: %s
da: %s: Feltet "%s" er ikke i cache: %s

en: %s: Interrupt/Exception caught (code = 0x%lx, addr = 0x%p)
da: %s: Afbrydelse/undtagelse fanget (kode = 0x%lx, addr = 0x%p)

en: %s: Leaving an unknown directory
da: %s: Forlader et ukendt katalog

en: %s: Leaving directory '%s'
da: %s: Forlader katalog "%s"

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
da: %s: Tidsstempel i forkert område; bruger %s

en: %s: empty value
da: %s: tom værdi

en: %s: failed to load
da: %s: kunne ikke indlæse

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ulovligt tilvalg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget "%c%s" tillader ikke et argument

en: %s: option '%s' is ambiguous
da: %s: tilvalget "%s" er flertydigt

en: %s: option '%s' requires an argument
da: %s tilvalget "%s" kræver et argument

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget "--%s" tillader ikke et argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget "-W %s" tillader ikke et argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
da: %s: tilvalget "-W %s" er flertydigt

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: tilvalg kræver et argument -- %c

en: %s: unrecognized option '%c%s'
da: %s: ukendt tilvalg "%c%s"

en: %s: unrecognized option '--%s'
da: %s: ukendt tilvalg "--%s"

en: %s: update target '%s' due to: %s
da: %s: opdatér målet "%s" på grund af: %s

en: %s:%lu: not recursively expanding %s to export to shell function
da: %s:%lu: udfolder ikke %s rekursivt for at eksportere til skalfunktion

en: %sBuilt for %s
da: %sBygget til %s

en: %sBuilt for %s (%s)
da: %sBygget til %s (%s)

en: %sLicense GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>
    %sThis is free software: you are free to change and redistribute it.
    %sThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: %sLicens GPLv3+: GNU GPL v3 eller nyere <https://gnu.org/licenses/gpl.html>
    %sDette er frit programmel: Du kan frit ændre og videredistribuere det.
    %sDer gives INGEN GARANTI i den grad, som dette tillades af loven.

en: %sNo rule to make target '%s'%s
da: %sIngen regel til at skabe målet "%s"%s

en: %sNo rule to make target '%s', needed by '%s'%s
da: %sIngen regel til at skabe målet "%s" som behøves af "%s"%s

en: %s[%s: %s] Error %d%s%s
da: %s[%s: %s] Fejl %d%s%s

en: %s[%u]: Entering an unknown directory
da: %s[%u]: Går til et ukendt katalog

en: %s[%u]: Entering directory '%s'
da: %s[%u]: Går til katalog "%s"

en: %s[%u]: Leaving an unknown directory
da: %s[%u]: Forlader et ukendt katalog

en: %s[%u]: Leaving directory '%s'
da: %s[%u]: Forlader katalog "%s"

en: '%s' is up to date.
da: "%s" er tidssvarende.

en: '%s' ought to exist.
da: "%s" bør findes.

en: 'override' directive
da: "override"-direktiv

en: *** Archive member '%s' may be bogus; not deleted
da: *** Arkivelementet "%s" er måske falsk; ikke slettet

en: *** Break.
da: *** Afbrydelse.

en: *** Deleting file '%s'
da: *** Sletter filen "%s"

en: *** Deleting intermediate file '%s'
da: *** Sletter mellemfil "%s"

en: *** Waiting for unfinished jobs....
da: *** Venter på uafsluttede job....

en: *** Warning: .LOW_RESOLUTION_TIME file '%s' has a high resolution time stamp
da: *** Advarsel: .LOW_RESOLUTION_TIME-fil "%s" har et tidsstempel med høj opløsning

en: *** [%s] Archive member '%s' may be bogus; not deleted
da: *** [%s] Arkivelementet "%s" er måske falsk; ikke slettet

en: *** [%s] Deleting file '%s'
da: *** [%s] Sletter filen "%s"

en: *** mixed implicit and normal rules: deprecated syntax
da: *** blandede implicitte og normale regler: forældet syntaks

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
da: -advarsel, du kan blive nødt til at genetablere CTRL-Y-behandling fra DCL.

en: .DEFAULT_GOAL contains more than one target
da: .DEFAULT_GOAL indeholder mere end et mål

en: .LIBPATTERNS element '%s' is not a pattern
da: .LIBPATTERNS-elementet "%s" er ikke et mønster

en: .NOTINTERMEDIATE and .SECONDARY are mutually exclusive
da: .NOTINTERMEDIATE og .SECONDARY udelukker hinanden

en: .WAIT should not have commands
da: .WAIT bør ikke have kommandoer

en: .WAIT should not have prerequisites
da: .WAIT bør ikke have forudsætninger

en: ; using VPATH name '%s'
da: ; bruger VPATH-navnet "%s"

en: <builtin>
da: <indbygget>

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Access violation: read operation at address 0x%p
da: Adgangskrænkelse: læseoperation på adresse 0x%p

en: Access violation: write operation at address 0x%p
da: Adgangskrænkelse: skriveoperation på adresse 0x%p

en: Alarm clock
da: Alarmen gik

en: Append %.*s and cleanup
da: Tilføj %.*s og ryd op

en: Append output to %s
da: Tilføj uddata til slutningen af %s

en: Avoiding implicit rule recursion for rule '%s'.
da: Undgår rekursion i implicitte regler for reglen "%s".

en: BUG: num_pattern_rules is wrong!  %u != %u
da: FEJL: forkert num_pattern_rules!  %u != %u

en: Bad system call
da: Ugyldigt systemkald

en: Batch file contents:
    	@echo off
da: Indhold af batchfil:
    	@echo off

en: Batch file contents:%s
    	%s
da: Indhold af batchfil:%s
    	%s

en: Broken pipe
da: Pipe blev brudt

en: Bus error
da: Busfejl

en: CPU time limit exceeded
da: Begrænsning af CPU-tid overskredet

en: Cannot create a temporary file
da: Kan ikke oprette en midlertidig fil

en: Cannot open jobserver %s: %s
da: Kan ikke åbne jobserver %s: %s

en: Child exited
da: Barnet afsluttet

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
da: Cirkulær %s <- %s afhængighed opgivet.

en: Cleaning up temp batch file %s
da: Rydder midlertidig batchfil %s

en: Cleaning up temp batch file %s failed (%d)
da: Oprydning af midlertidig batchfil %s mislykkedes (%d)

en: Cleaning up temporary batch file %s
da: Afrydder midlertidig batchfil %s

en: Collisions=%lu/%lu=%.0f%%
da: Sammenstød=%lu/%lu=%.0f %%

en: Considering target file '%s'.
da: Overvejer målfilen "%s".

en: Continued
da: Fortsættes

en: Could not restore stderr
da: Kunne ikke gendanne stderr

en: Could not restore stdin
da: Kunne ikke gendanne stdin

en: Could not restore stdout
da: Kunne ikke gendanne stdout

en: Couldn't change back to original directory
da: Kunne ikke skifte tilbage til det oprindelige katalog

en: CreatePipe() failed (e=%lu)
da: CreatePipe() mislykkedes (e=%lu)

en: Creating temporary batch file %s
da: Opretter midlertidig batchfil %s

en: Current time
da: Aktuel tid

en: Customs won't export: %s
da: Customs kan ikke eksporteres: %s

en: Danger signal
da: Faresignal

en: EMT trap
da: Emulatorfælde

en: Empty function name
da: Tomt funktionsnavn

en: Empty symbol name for load: %s
da: Tomt symbolnavn ved indlæsning: %s

en: Enabled shuffle mode: %s
da: Blandet tilstand slået til: %s

en: Executing %s instead
da: Udfører i stedet %s

en: Failed to load symbol %s from %s: %s
da: Kunne ikke indlæse symbolet %s fra %s: %s

en: Failed to open global symbol table: %s
da: Kunne ikke åbne global symboltabel: %s

en: Failed to remake makefile '%s'.
da: Genskabelse af makefilen "%s" mislykkedes.

en: Failed to remake target file '%s'.
da: Genskabelse af målfilen "%s" mislykkedes.

en: File '%s' does not exist.
da: Filen "%s" findes ikke.

en: File '%s' was considered already.
da: Filen "%s" er allerede overvejet.

en: File size limit exceeded
da: Grænse for filstørrelse overskredet

en: Finished prerequisites of target file '%s'.
da: Afsluttede forudsætningerne for målfilen "%s".

en: Finished updating file '%s'.
da: Opdatering af fil "%s" afsluttet.

en: Floating point co-processor not available
da: Flydendetalshjælpeprocessor ikke tilgængelig

en: Floating point exception
da: Undtagelsestilfælde ved flydendetals-operation

en: Found '%s'.
da: Fandt "%s".

en: Found implicit rule '%s' for '%s'.
da: Fandt en implicit regel "%s" for "%s".

en: Found prerequisite '%s' as VPATH '%s'.
da: Fandt forudsætning "%s" som VPATH "%s".

en: Function name too long: %s
da: Funktionsnavn er for langt: %s

en: Giving up on target file '%s'.
da: Opgiver målfil "%s".

en: Grouped target peer '%s' of file '%s' does not exist.
da: Grupperet mål-peer "%s" for filen "%s" findes ikke.

en: Hangup
da: Læg på

en: I/O possible
da: I/O mulig

en: IOT trap
da: IOT_fælde

en: Illegal Instruction
da: Ulovlig instruktion

en: Included makefile '%s' was not found.
da: Inkluderet makefil "%s" blev ikke fundet.

en: Information request
da: Informationsforespørgsel

en: Interrupt
da: Afbrudt

en: Invalid %s for archive %s member %s
da: Ugyldig %1$s for elementet %3$s i arkivet %2$s

en: Invalid function name: %s
da: Ugyldigt funktionsnavn: %s

en: Invalid maximum argument count (%u) for function %s
da: Utilstrækkeligt antal argumenter (%u) til funktionen "%s"

en: Invalid minimum argument count (%u) for function %s
da: utilstrækkeligt antal argumenter (%u) til funktionen "%s"

en: Jobserver client (semaphore %s)
da: Jobserverklient (semafor %s)

en: Jobserver slots limited to %d
da: Jobserverpladser begrænset til %d

en: Killed
da: Dræbt

en: Live child %p (%s) PID %s %s
da: Levende underproces %p (%s) PID %s %s

en: Load=%lu/%lu=%.0f%%,
da: Fyldning=%lu/%lu=%.0f %%,

en: Loaded object %s is not declared to be GPL compatible
da: Det indlæste objekt %s er ikke erklæret som GPL-kompatibelt

en: Loaded shared object %s
da: Indlæste delt objekt %s

en: Loading symbol %s from %s
da: Indlæser symbol %s fra %s

en: Looking for a rule with explicit file '%s'.
da: Kigger efter en regel med eksplicit fil "%s".

en: Looking for a rule with intermediate file '%s'.
da: Kigger efter en regel med mellemfil "%s".

en: Looking for an implicit rule for '%s'.
da: Kigger efter en implicit regel for "%s".

en: Looking for archive-member implicit rule for '%s'.
da: Kigger efter en implicit regel for arkivelementer for "%s".

en: Makefile '%s' might loop; not remaking it.
da: Makefilen "%s" får måske make til at køre i ring; genskaber den ikke.

en: Makefile '%s' was not found
da: Makefilen "%s" blev ikke fundet

en: Makefile from standard input specified twice
da: Makefil fra standard-ind er angivet to gange

en: Making '%s' due to always-make flag.
da: Skaber "%s" pga. "always-make"-flag.

en: Malformed target-specific variable definition
da: Misdannet målspecifik variabeldefinition

en: Member '%s'%s: %ld bytes at %ld (%ld).
da: Element "%s"%s: %ld byte ved %ld (%ld).

en: Must remake target '%s'.
da: Skal genskabe målet "%s".

en: No
da: Ingen

en: No archive-member implicit rule found for '%s'.
da: Ingen implicit regel for arkivelementer for "%s".

en: No implicit rule found for '%s'.
da: Ingen implicit regel for "%s" fundet.

en: No need to remake target '%s'
da: Ingen grund til at genskabe målet "%s"

en: No recipe for '%s' and no prerequisites actually changed.
da: Ingen opskrift til "%s", og ingen forudsætninger har ændret sig.

en: No targets
da: Ingen mål

en: No targets specified and no makefile found
da: Ingen angivne mål og ingen makefil fundet

en: Not found '%s'.
da: Fandt ikke "%s".

en: Nothing to be done for '%s'.
da: Ingenting at gøre for "%s".

en: Obtained token for child %p (%s).
da: Fik symbol for underproces %p (%s).

en: Options:
da: Tilvalg:

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
da: Parallelle job (-j) er ikke understøttet på denne platform.

en: Power failure
da: Strømmen gik

en: Prerequisite '%s' is newer than target '%s'.
da: Forudsætningen "%s" er nyere end målet "%s".

en: Prerequisite '%s' is older than target '%s'.
da: Forudsætningen "%s" er ældre end målet "%s".

en: Prerequisite '%s' is order-only for target '%s'.
da: Forudsætningen "%s" angiver kun rækkefølgen ift. målet "%s".

en: Prerequisite '%s' of rule '%s' does not qualify as ought to exist.
da: Forudsætningen "%s" for reglen "%s" tæller ikke som én, der bør findes.

en: Prerequisite '%s' of target '%s' does not exist.
da: Forudsætningen "%s" for målet "%s" findes ikke.

en: Profiling timer expired
da: Profileringstiden udløb

en: Pruning file '%s'.
da: Beskærer fil "%s".

en: Putting child %p (%s) PID %s%s on the chain.
da: Sætter underproces %p (%s) PID %s%s på kæden.

en: Quit
da: Afslut

en: Re-executing[%u]:
da: Udfører igen[%u]:

en: Reading makefile '%s'
da: Læser makefilen "%s"

en: Reading makefiles...
da: Læser makefiler...

en: Reaping losing child %p PID %s %s
da: Høster tabende underproces %p PID %s %s

en: Reaping winning child %p PID %s %s
da: Høster vindende underproces %p PID %s %s

en: Recently tried and failed to update file '%s'.
da: Opdatering af fil "%s" er forgæves prøvet for nylig.

en: Recipe for '%s' will be ignored in favor of the one for '%s'.
da: Opskriften for "%s" vil blive ignoreret til fordel for den for "%s".

en: Recipe for file '%s' was found by implicit rule search,
da: Opskrift for filen "%s" blev fundet ved implicit regelsøgning,

en: Recipe has too many lines (limit %hu)
da: Opskriften har for mange linjer (grænsen er %hu)

en: Recipe of '%s' is being run.
da: Opskriften for "%s" er ved at blive kørt.

en: Recipe was specified for file '%s' at %s:%lu,
da: Opskrift blev angivet for filen "%s" i %s:%lu,

en: Recursive variable '%s' references itself (eventually)
da: Rekursiv variabel "%s" refererer (i sidste ende) til sig selv

en: Rehash=%u,
da: Omgrupperinger=%u,

en: Rejecting rule '%s' due to impossible implicit prerequisite '%s'.
da: Afviser reglen "%s" på grund af umulig implicit forudsætning "%s".

en: Rejecting rule '%s' due to impossible prerequisite '%s'.
da: Afviser reglen "%s" på grund af umulig forudsætning "%s".

en: Rejecting rule '%s' due to impossible rule prerequisite '%s'.
da: Afviser reglen "%s" på grund af umulig regelforudsætning "%s".

en: Released token for child %p (%s).
da: Frigav symbol for underproces %p (%s).

en: Removing child %p PID %s%s from chain.
da: Fjerner underproces %p PID %s%s fra kæde.

en: Removing intermediate files...
da: Sletter mellemfiler ...

en: Report bugs to <bug-make@gnu.org>
da: Send fejlmeldinger (på engelsk) til <bug-make@gnu.org>.

en: Resetting to single job (-j1) mode.
da: Sætter tilbage til enkelt job-tilstand (-j1).

en: Resource lost
da: Resurse tabt

en: Searching for a compatibility rule for '%s'.
da: Kigger efter en kompatibilitetsregel for "%s".

en: Segmentation fault
da: Lagersegmentfejl

en: Skipping UTF-8 BOM in makefile '%s'
da: Springer UTF-8-BOM over i makefilen "%s"

en: Skipping UTF-8 BOM in makefile buffer
da: Springer UTF-8-BOM over i makefilbuffer

en: Stem too long: '%s%.*s'.
da: Stamme for lang: "%s%.*s".

en: Still updating file '%s'.
da: Opdaterer stadig fil "%s".

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stopped (signal)
da: Stoppet (signal)

en: Stopped (tty input)
da: Stoppet (ville læse fra tty)

en: Stopped (tty output)
da: Stoppet (ville skrive til tty)

en: Successfully remade target file '%s'.
da: Målfilen "%s" genskabt.

en: Symbolic links not supported: disabling -L.
da: Symbolske lænker understøttes ikke: Deaktiverer -L.

en: Target '%s' is double-colon and has no prerequisites.
da: Målet "%s" er med dobbelt-kolon og har ingen forudsætninger.

en: Target '%s' not remade because of errors.
da: Målet "%s" ikke genskabt på grund af fejl.

en: Target file '%s' needs to be remade under -q.
da: Det er nødvendigt at genskabe målfilen "%s" med -q.

en: Terminated
da: Termineret

en: The 'load' operation is not supported on this platform
da: Operationen indlæs ("load") understøttes ikke på denne platform

en: The prerequisites of '%s' are being made.
da: Forudsætningerne for "%s" er ved at blive skabt.

en: Trace/breakpoint trap
da: Sporings-/stoppunkts-fælde

en: Trying harder.
da: Prøver ivrigere.

en: Trying implicit prerequisite '%s'.
da: Prøver implicit forudsætning "%s".

en: Trying pattern rule '%s' with stem '%.*s'.
da: Prøver mønsterreglen "%s" med stammen "%.*s".

en: Trying rule prerequisite '%s'.
da: Prøver regelforudsætning "%s".

en: Unknown jobserver auth style '%s'
da: ukendt auth-stil "%s" for jobserver

en: Unloading shared object %s
da: Afindlæser delt objekt %s

en: Updating goal targets....
da: Opdaterer endemål....

en: Updating makefiles....
da: Opdaterer makefiler....

en: Urgent I/O condition
da: Kritisk I/O-tilstand

en: Usage: %s [options] [target] ...
da: Brug: %s [tilvalg] [mål] ...

en: User defined signal 1
da: Brugerdefineret signal 1

en: User defined signal 2
da: Brugerdefineret signal 2

en: Using compatibility rule '%s' due to '%s'.
da: Bruger kompatibilitetsreglen "%s" på grund af "%s".

en: Using default commands for '%s'.
da: Bruger standardkommandoer for "%s".

en: Using default recipe for '%s'.
da: Bruger standardopskrift for "%s".

en: Using jobserver controller %s
da: Bruger jobserverstyring %s

en: Using output-sync mutex %s
da: Bruger outputsynkroniseringsmutex %s

en: Virtual timer expired
da: Virtuel tidsgrænse overskredet

en: Warning: File '%s' has modification time %s s in the future
da: Advarsel: Filen "%s" har modifikationstidspunkt %s s i fremtiden

en: Window changed
da: Vinduet blev ændret

en: attempt to use unsupported feature: '%s'
da: forsøg på at bruge funktion som ikke understøttes: "%s"

en: automatic
da: automatisk

en: but '%s' is now considered the same file as '%s'.
da: men "%s" bliver nu anset som samme fil som "%s".

en: can't allocate %lu bytes for hash table: memory exhausted
da: kan ikke tildele %lu byte til hashtabel: hukommelsen opbrugt

en: can't rename double-colon '%s' to single-colon '%s'
da: kan ikke ændre dobbelt-kolon "%s" til enkelt-kolon "%s"

en: can't rename single-colon '%s' to double-colon '%s'
da: kan ikke ændre enkelt-kolon "%s" til dobbelt-kolon "%s"

en: cannot enforce load limit:
da: kan ikke gennemtvinge belastningsgrænse:

en: cannot enforce load limits on this operating system
da: kan ikke gennemtvinge belastningsgrænser på dette styrestystem

en: cannot open output sync mutex %s: %s
da: kan ikke åbne outputsynkroniseringsmutex %s: %s

en: cannot parse output sync mutex %s: %s
da: kan ikke fortolke outputsynkroniseringsmutex %s: %s

en: close: %s: %s
da: luk: %s: %s

en: command line
da: kommandolinje

en: create temporary file %s: %s
da: opret midlertidig fil %s: %s

en: creating jobs pipe
da: opretter job-pipe

en: creating jobserver semaphore: (Error %ld: %s)
da: opretter jobserver-semafor: (Fejl %ld: %s)

en: default
da: forvalgt

en: duping jobs pipe
da: kopierer job-pipe

en: empty string invalid as file name
da: en tom streng er ugyldig som filnavn

en: empty variable name
da: tomt variabelnavn

en: environment
da: miljø

en: environment under -e
da: miljø med -e

en: extraneous '%s'
da: overskydende "%s"

en: extraneous text after '%s' directive
da: overskydende tekst efter "%s"-direktiv

en: extraneous text after 'define' directive
da: overskydende tekst efter "define"-direktiv

en: extraneous text after 'endef' directive
da: overskydende tekst efter "endef"-direktiv

en: fdopen: temporary file %s: %s
da: fdopen: midlertidig fil %s: %s

en: file: invalid file operation: %s
da: fil: ugyldig filoperation: %s

en: file: missing filename
da: fil: mangler filnavn

en: file: too many arguments
da: fil: for mange argumenter

en: find_and_set_shell() path search set default_shell = %s
da: find_and_set_shell()-stisøgning sætter default_shell = %s

en: find_and_set_shell() setting default_shell = %s
da: find_and_set_shell() sætter default_shell = %s

en: first argument to 'word' function must be greater than 0
da: første argument til "word"-funktionen skal være større end 0

en: fopen: temporary file %s: %s
da: fopen: midlertidig fil %s: %s

en: fwrite: temporary file %s: %s
da: fwrite: midlertidig fil %s: %s

en: grouped targets must provide a recipe
da: grupperede mål skal angive en opskrift

en: guile: Evaluating '%s'
da: guile: Evaluerer "%s"

en: guile: Expanding '%s'
da: guile: Udskriver "%s"

en: init jobserver pipe
da: klargøring af jobserver-pipe

en: insufficient number of arguments (%u) to function '%s'
da: utilstrækkeligt antal argumenter (%u) til funktionen "%s"

en: internal error: unable to open jobserver semaphore '%s': (Error %ld: %s)
da: intern fejl: kan ikke åbne jobserver-semafor "%s": (Fejl %ld: %s)

en: invalid --jobserver-auth string '%s'
da: ugyldig "--jobserver-auth"-streng "%s"

en: invalid --sync-mutex string '%s'
da: ugyldig streng "%s" til --sync-mutex

en: invalid first argument to 'word' function
da: ugyldigt første argument til "word"-funktionen

en: invalid first argument to 'wordlist' function
da: ugyldigt første argument til "wordlist"-funktionen

en: invalid output sync mutex: %s
da: ugyldig outputsynkroniseringsmutex: %s

en: invalid second argument to 'wordlist' function
da: ugyldigt andet argument til "wordlist"-funktionen

en: invalid shuffle mode: %s: '%s'
da: ugyldig blandetilstand: %s: "%s"

en: invalid syntax in conditional
da: ugyldig syntaks i betingelse

en: job server shut down
da: jobserver lukket ned

en: lbr$ini_control() failed with status = %d
da: lbr$ini_control() fejlede med status = %d

en: lbr$set_module() failed to extract module info, status = %d
da: lbr$set_module() kunne ikke udtrække modulinformation, status = %d

en: make reaped child pid %s, still waiting for pid %s
da: make høstede underproces med pid %s, venter endnu på pid %s

en: makefile
da: makefil

en: missing 'endef', unterminated 'define'
da: manglende "endef", uafsluttet "define"

en: missing 'endif'
da: mangler "endif"

en: missing rule before recipe
da: manglende regel før kommandoer

en: missing separator
da: manglende skilletegn

en: missing separator (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
da: manglende skilletegn (mente du TAB i stedet for 8 mellemrum?)

en: missing target pattern
da: manglende målmønster

en: mixed implicit and normal rules
da: blandede implicitte og normale regler

en: mixed implicit and static pattern rules
da: blandede implicitte og statiske mønsterregler

en: multiple target patterns
da: flere målmønstre

en: no
da: ingen

en: no more file handles: could not duplicate stderr
da: ikke flere filhåndtag: kunne ikke duplikere stderr

en: no more file handles: could not duplicate stdin
da: ikke flere filhåndtag: Kunne ikke duplikere stdin

en: no more file handles: could not duplicate stdout
da: ikke flere filhåndtag: Kunne ikke duplikere stdout

en: non-numeric first argument to 'intcmp' function
da: ikke-numerisk første argument til "intcmp"-funktionen

en: non-numeric second argument to 'intcmp' function
da: ikke-numerisk andet argument til "intcmp"-funktionen

en: only one 'else' per conditional
da: kun én "else" per betingelse

en: open: %s: %s
da: åbn: %s: %s

en: prerequisites cannot be defined in recipes
da: der kan ikke defineres forudsætninger i kommandoer

en: process_easy() failed to launch process (e=%ld)
da: process_easy() fejlede ved igangsætning af proces (e=%ld)

en: pselect jobs pipe
da: pselect job-pipe

en: read jobs pipe
da: læs job-pipe

en: read: %s: %s
da: læs: %s: %s

en: recipe commences before first target
da: kommandoer begynder før første mål

en: release jobserver semaphore: (Error %ld: %s)
da: frigiv jobserver-semafor: (Fejl %ld: %s)

en: semaphore or child process wait: (Error %ld: %s)
da: ventende på semafor eller underproces: (Fejl %ld: %s)

en: spawnvpe: environment space might be exhausted
da: spawnvpe: miljøplads er måske opbrugt

en: sys$search() failed with %d
da: sys$search() mislykkedes med %d

en: target '%s' doesn't match the target pattern
da: målet "%s" passer ikke til målmønstret

en: target '%s' given more than once in the same rule
da: målet "%s" optræder mere end én gang i samme regel

en: target does not exist
da: målet findes ikke

en: target file '%s' has both : and :: entries
da: målfilen "%s" har både :- og ::-angivelser

en: target pattern contains no '%%'
da: målmønster indeholder ingen "%%"

en: the '%s%s' option requires a non-empty string argument
da: "-%s%s"-tilvalget kræver et strengargument, der ikke er tomt

en: the '-%c' option requires a positive integer argument
da: "-%c"-tilvalget kræver et positivt heltalligt argument

en: touch archive member is not available on VMS
da: "touch arkivelement" er ikke tilgængelig på VMS

en: touch: '%s' is not a valid archive
da: touch: "%s" er ikke et gyldigt arkiv

en: touch: Archive '%s' does not exist
da: touch: Arkivet "%s" findes ikke

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on '%s'
da: touch: Forkert returkode fra ar_member_touch på "%s"

en: touch: Member '%s' does not exist in '%s'
da: touch: Elementet "%s" findes ikke i "%s"

en: unable to open library '%s' to lookup member status %d
da: kan ikke åbne biblioteket "%s" for at slå elementstatus %d op

en: unimplemented on this platform: function '%s'
da: ikke implementeret på denne platform: funktionen "%s"

en: unknown debug level specification '%s'
da: ukendt specifikation af fejlsøgningsniveau "%s"

en: unknown output-sync type '%s'
da: ukendt type "%s" af output-sync

en: unknown signal
da: ukendt signal

en: unlink (temporary file):
da: unlink (midlertidig fil):

en: unlink temporary file %s: %s
da: unlink midlertidig fil %s: %s

en: unterminated call to function '%s': missing '%c'
da: uafsluttet kald til funktionen "%s"; manglende "%c"

en: unterminated variable reference
da: uafsluttet variabelreference

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
da: advarsel: Der blev registreret en uoverensstemmelse i urets tid. Din kompilering kan være ufuldstændig.

en: warning: -j%d forced in makefile: resetting jobserver mode.
da: advarsel: -j%d tvunget i makefil: nulstiller jobservertilstand.

en: warning: -j%d forced in submake: resetting jobserver mode.
da: advarsel: -j%d tvunget i undermake: nulstiller jobservertilstand.

en: warning: Cannot acquire output lock, disabling output sync.
da: advarsel: Kan ikke indhente outputlås, deaktiverer synkronisering af output.

en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
da: advarsel: NUL-tegn set; resten af linjen ignoreres

en: warning: ignoring old recipe for target '%s'
da: advarsel: ignorerer gammel opskrift for målet "%s"

en: warning: ignoring prerequisites on suffix rule definition
da: advarsel: ignorerer forudsætninger for suffiks-regeldefinition

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add '+' to parent make rule.
da: advarsel: jobserver ikke tilgængelig: bruger -j1. Tilføj "+" til ophavsmakeregel.

en: warning: overriding group membership for target '%s'
da: advarsel: tilsidesætter gruppemedlemsskab for målet "%s"

en: warning: overriding recipe for target '%s'
da: advarsel: tilsidesætter opskrift for målet "%s"

en: warning: pattern recipe did not update peer target '%s'.
da: advarsel: mønsteropskrift opdaterede ikke peer-målet "%s".

en: warning: undefined variable '%.*s'
da: advarsel: udefineret variabel "%.*s"

en: windows32_openpipe(): process_init_fd() failed
da: windows32_openpipe(): process_init_fd() mislykkedes

en: windows32_openpipe: DuplicateHandle(Err) failed (e=%lu)
da: windows32_openpipe: DuplicateHandle(Err) mislykkedes (e=%lu)

en: windows32_openpipe: DuplicateHandle(In) failed (e=%lu)
da: windows32_openpipe: DuplicateHandle(In) mislykkedes (e=%lu)

en: write error: stdout
da: skrivefejl: stdout

en: write jobserver
da: skriv jobserver

en: write: %s: %s
da: skriv: %s: %s
