bison 3.6.93 - en to fi translation catalogue (244 entries)

en:  at %s
fi:  osoitteessa %s

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
fi: $$ keskisääntölohkolle osoitteessa $%d/%s ei ole esiteltyä tyyppiä

en: $$ of %s has no declared type
fi: $$/%s ei ole esitelty tyyppi

en: $%s of %s has no declared type
fi: $%s/%s ei ole esitelty tyyppi

en: %%define variable %s redefined
fi: %%define-muuttuja %s on määritelty uudelleen

en: %%define variable '%s' requires '"..."' values
fi: %%define-muuttuja ’%s’ vaatii '"..."'-arvot

en: %%define variable '%s' requires '{...}' values
fi: %%define-muuttuja ’%s’ vaatii '{...}'-arvot

en: %%define variable '%s' requires keyword values
fi: %%define-muuttuja ’%s’ vaatii avainsana-arvot

en: %%empty on non-empty rule
fi: %%empty ei-tyhjässä säännössä

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
fi: %%expect-rr soveltuu vain GLR-jäsentimiin

en: %@: syntax error
fi: %@: syntaksivirhe

en: %@: syntax error: expected %0e before %u
fi: %@: syntaksivirhe: odotettiin %0e ennen %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e before %u
fi: %@: syntaksivirhe: odotettu %0e tai %1e ennen %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e before %u
fi: %@: syntaksivirhe: odotettu %0e tai %1e tai %2e ennen %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e before %u
fi: %@: syntaksivirhe: odotettu %0e tai %1e tai %2e tai %3e ennen %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e before %u
fi: %@: syntaksivirhe: odotettu %0e tai %1e tai %2e tai %3e tai %4e ennen %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e before %u
fi: %@: syntaksivirhe: odotettu %0e tai %1e tai %2e tai %3e tai %4e tai %5e ennen %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e etc., before %u
fi: %@: syntaksivirhe: odotettu %0e tai %1e tai %2e tai %3e tai %4e tai %5e jne., ennen %u

en: %@: syntax error: unexpected %u
fi: %@: syntaksivirhe: odottamaton %u

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
fi[0]: %d nonterminal-symboli ei kelpaa kieliopissa
fi[1]: %d nonterminal-symbolit eivät kelpaa kieliopissa

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
fi[0]: %d supistaminen/supistaminen -ristiriita
fi[1]: %d supistaminen/supistaminen -ristiriitaa

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
fi[0]: %d sääntö on hyödytön kieliopissa
fi[1]: %d sääntöä ovat hyödyttömiä kieliopissa

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
fi[0]: %d siirto/supistaminen -ristiriita
fi[1]: %d siirto/supistaminen -ristiriitaa

en: %s affects only GLR parsers
fi: %s vaikuttaa vain GLR-jäsentimiin

en: %s home page: <%s>.
fi: %s kotisivu: <%s>.

en: %s must be followed by positive number
fi: kohdetta %s on seurattava postiivinen numero

en: %s redeclaration for %s
fi: %s uudelleenesittely kohteelle %s

en: %s redeclaration for <%s>
fi: %s uudelleenesittely kohteelle <%s>

en: %s: cannot backup
fi: %s: varmuuskopiointi epäonnistui

en: %s: cannot open
fi: %s: tiedoston avaus epäonnistui

en: %s: invalid language
fi: %s: virheellinen kieli

en: %s: undefined %%define variable %s
fi: %s: määrittelemätön %%define-muuttuja %s

en: , cannot be accessed from midrule action at $%d
fi: , ei kyetä käyttämään keskisääntötoiminnosta osoitteessa $%d

en: , hiding %c
fi: , piilotetaan %c

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
fi: // Tuottaja: %s.
    // Ilmoita vioista osoitteeseen <%s>.
    // Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.
    // Kotisivu: <%s>.

en: <tag>
fi: <tagi>

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
fi: Säännön %d ja merkkisymbolin %s välinen ristiriita on ratkaistu virheenä

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
fi: Säännön %d ja merkkisymbolin %s välinen ristiriita on ratkaistu supistamisena

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
fi: Säännön %d ja merkkisymbolin %s välinen ristiriita on ratkaistu siirtona

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
fi: Copyright © %d Free Software Foundation, Inc.

en: Diagnostics:
      -W, --warnings[=CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
          --color[=WHEN]         whether to colorize the diagnostics
          --style=FILE           specify the CSS FILE for colorizer diagnostics
fi: Diagnostiikka:
      -W, --warnings[=KATEGORIA]  ilmoita KATEGORIAan kuuluvat varoitukset
          --color[=MILLOIN]         milloin diagnostiikka väritetään
          --style=TIEDOSTO       määritä CSS-TIEDOSTO diagnostiikan värittämiseen

en: Example
fi: Esimerkki

en: FEATURES is a list of comma separated words that can include:
fi: OMINAISUUDET on pilkulla eroteltujen sanojen luettelo, joka voi sisältää:

en: First example
fi: Ensimmäinen esimerkki

en: First reduce derivation
fi: Ensimmäinen supistamisderivaatio

en: For complete documentation, run: info bison.
fi: Täydellisen dokumentaation saat suorittamalla komennon: info bison.

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.
fi: Tuota deterministinen LR- tai yleistetty LR (GLR) -jäsennin, joka käyttää
    LALR(1)-, IELR(1)-, tai kanonisia LR(1)-jäsennintauluja.

en: Grammar
fi: Kielioppi

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
fi: Pakolliset argumentit pitkille valitsimille ovat pakollisia myös lyhyille valitsimille.

en: Nonterminals useless in grammar
fi: Nonterminal-symbolit eivät kelpaa kieliopissa

en: Nonterminals, with rules where they appear
fi: Nonterminal-symbolit, säännöillä missä niitä tarvitaan

en: Operation Modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
                                 and exit
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
                                 and exit
      -u, --update               apply fixes to the source grammar file and exit
      -f, --feature[=FEATURES]   activate miscellaneous features
fi: Toimintotilat:
      -h, --help                 näytä tämä opaste ja poistu
      -V, --version              tulosta versiotiedot ja poistu
          --print-localedir      tulosta hakemisto, joka sisältää maa-asetuksesta riippuvaa dataa
                                 ja poistu
          --print-datadir        tulosta hakemisto, joka sisältää rungot ja XSLT-koodin
                                 ja poistu
      -u, --update               toteuta korjaukset lähdekielioppitiedostoon ja poistu
      -f, --feature[=OMINAISUUS] aktivoi sekalaiset ominaisuudet

en: POSIX Yacc does not support %s
fi: POSIX Yacc ei tue %s

en: POSIX Yacc does not support hexadecimal literals
fi: POSIX Yacc ei tue heksadesimaaliliteraaleja

en: POSIX Yacc does not support string literals
fi: POSIX Yacc ei tue merkkijonoliteraaleja

en: POSIX Yacc does not support typed midrule actions
fi: POSIX Yacc ei tue tyypitettyjä keskisääntötoimintoja

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
fi: POSIX Yacc kieltää ajatusviivat symbolinimissä: %s

en: POSIX yacc reserves %%type to nonterminals
fi: POSIX yacc varaa %%type nonterminal-symboleille

en: R/R conflicts (enabled by default)
fi: R/R-ristiriidat (käytössä oletuksena)

en: Reduce derivation
fi: Supistamisderivaatio

en: Report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita virheistä (englanniksi) osoitteeseen <%s>.

en: Rules useless in grammar
fi: Säännöt eivät kelpaa kieliopissa

en: Rules useless in parser due to conflicts
fi: Säännöt eivät kelpaa jäsentimessä ristiriitojen vuoksi

en: S/R conflicts (enabled by default)
fi: S/R-ristiriidat (käytössä oletuksena)

en: Second example
fi: Toinen esimerkki

en: Second reduce derivation
fi: Toinen supistamisderivaatio

en: Shift derivation
fi: Siirtoderivaatio

en: State %d
fi: Tila %d

en: State %d
fi: Tila %d

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
fi: ASIAT on pilkulla eroteltujen sanojen luettelo, joka voi sisältää:

en: TRACES is a list of comma separated words that can include:
fi: JÄLJET on pilkulla eroteltujen sanojen luettelo, joka voi sisältää:

en: Terminals unused in grammar
fi: Päätteet ovat käyttämättömiä kieliopissa

en: Terminals, with rules where they appear
fi: Terminal-symbolit, säännöillä missä niin tarvitaan

en: The same is true for optional arguments.
fi: Sama pätee valinnaisille argumenteille.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fi: Tämä on vapaa ohjelmisto: katso lähdekoodista kopiointiehdot. Ohjelmalle EI
    OLE MITÄÄN TAKUUTA; ei edes KAUPPAKELPOISUUDELLE tai SOPIVUUDELLE TIETTYYN TARKOITUKSEEN.

en: Try '%s --help' for more information.
fi: Pyydä lisätietoja komennolla ’%s --help’.

en: Tuning the Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME VALUE'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME VALUE'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix={PREFIX}'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
      -y, --yacc                       emulate POSIX Yacc
fi: Jäsentimen säätö:
      -L, --language=KIELI             määrittele tulosteohjelmointikieli
      -S, --skeleton=TIEDOSTO          määrittele käytettävä runko
      -t, --debug                      lisää jäsennin vianjäljitykseen
                                       sama kuin ’-Dparse.trace’
          --locations                  ota käyttöön paikkojen laskenta
      -D, --define=NIMI[=ARVO]         samanlainen kuin ’%define NIMI "ARVO"’
      -F, --force-define=NIMI[=ARVO]   korvaa määrittelyn ’%define NIMI "ARVO"’
      -p, --name-prefix=ETULIITE       lisää ETULIITE ulkoisiin symboleihin
                                       valitsimen ’-Dapi.prefix=ETULIITE’ vanhentama
      -l, --no-lines                   älä tuota ’#line’-direktiivejä
      -k, --token-table                sisällytä merkkisymbolinimien taulu
      -y, --yacc                       matki POSIX Yacc -ohjelmaa

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... TIEDOSTO

en: WHEN can be one of the following:
fi: MILLOIN voi olla yksi seuraavista:

en: Warning categories include:
fi: Varoituskategoriat sisältävät:

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
fi: Kirjoittajat: Robert Corbett ja Richard Stallman.

en: [identifier]
fi: [tunnistin]

en: accept
fi: hyväksy

en: accepted value: %s
fi: hyväksytty arvo: %s

en: all of the above
fi: kaikki yllä

en: all other warnings (enabled by default)
fi: kaikki muut varoitukset (käytössä oletuksena)

en: all the warnings except 'counterexamples', 'dangling-alias' and 'yacc'
fi: kaikki varoitukset paitsi 'counterexamples', 'dangling-alias' ja 'yacc'

en: ambiguous reference: %s
fi: ei-yksiselitteinen viite: %s

en: an identifier expected
fi: odotettiin tunnistetta

en: byte number overflow
fi: tavunumeron ylivuoto

en: cannot close file
fi: tiedoston sulkeminen epäonnistui

en: character literal
fi: merkkiliteraali

en: character literals cannot be nonterminals
fi: merkkiliteraalit eivät voi olla nonterminal-symboleja

en: character literals cannot be used together with %s
fi: merkkiliteraaleja ei voi käyttää yhdessä %s:n kanssa

en: code %d reassigned to token %s
fi: koodi %d liitetty uudelleen merkkisymboliin %s

en: code of token %s too large
fi: merkkisymbolin %s koodi on liian suuri

en: colorize if the output device is a tty
fi: väritä, jos tulostelaite on tty

en: colorize the output
fi: väritä tuloste

en: column number overflow
fi: sarakenumeron ylivuoto

en: complete the core item sets with their closure
fi: täydennä yhdinmerkintäjoukot niiden sulkemisella

en: conflicting outputs to file %s
fi: keskenään ristiriitaisia tulosteita tiedostoon %s

en: conflicts: %d reduce/reduce
fi: ristiriidat: %d supistaminen/supistaminen

en: conflicts: %d shift/reduce
fi: ristiriidat: %d siirto/supistaminen

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
fi: ristiriidat: %d siirto/supistaminen, %d supistaminen/supistaminen

en: definition of %s
fi: %s:n määrittely

en: deprecated directive: %s, use %s
fi: vanhentunut direktiivi: %s, käytä %s

en: deprecated option: %s, use %s
fi: vanhentunut valitsin: %s, käytä %s

en: describe shift/reduce conflicts solving
fi: kuvaile siirto/supistaminen -ristiriitojen ratkaisu

en: describe the states
fi: kuvaa tilat

en: disable all of the above
fi: poista käytöstä kaikki yllä

en: disable the report
fi: ota ilmoitukset pois käytöstä

en: do not generate any file
fi: älä tuota yhtään tiedostoa

en: don't colorize the output
fi: älä väritä tulostetta

en: duplicate directive
fi: kaksoiskappaledirektiivi

en: duplicate directive: %s
fi: kaksoiskappaledirektiivi: %s

en: duplicated symbol name for %s ignored
fi: kaksoiskappalesymbolinimi kohteelle %s ohitettiin

en: empty character literal
fi: tyhjä merkkiliteraali

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
fi: tyhjä sääntö tyypitetylle nonterminal-symbolille, ja ei toimintoa

en: empty rule without %%empty
fi: tyhjä sääntö ilman %%empty

en: empty rules without %empty
fi: tyhjä sääntö ilman %empty

en: end of file
fi: tiedoston loppu

en: end of line
fi: rivin loppu

en: epilogue
fi: epilogi

en: error
fi: virhe

en: error (nonassociative)
fi: virhe (ei-assosiatiivinen)

en: expected %1$s before %0$s
fi: odotettu %1$s ennen %0$s

en: expected %1$s or %2$s before %0$s
fi: odotettu %1$s tai %2$s ennen %0$s

en: expected %1$s or %2$s or %3$s before %0$s
fi: odotettu %1$s tai %2$s tai %3$s ennen %0$s

en: expected %1$s or %2$s or %3$s or %4$s before %0$s
fi: odotettu %1$s tai %2$s tai %3s tai %4$s ennen %0$s

en: explicit type given in untyped grammar
fi: eksplisiittinen tyyppi annettu tyypittömässä kieliopissa

en: explicitly associate lookahead tokens to items
fi: eksplisiittisesti liitä ennakointimerkkisymbolit merkintöihin

en: extra characters in character literal
fi: ylimääräisiä merkkejä merkkiliteraalissa

en: extra operand %s
fi: ylimääräinen operandi %s

en: fatal error
fi: vakava virhe

en: fix-its can be applied.  Rerun with option '--update'.
fi: korjaukset voidaan toteuttaa.  Suorita uudelleen valitsimella '--update'.

en: function
fi: funktio

en: generate conflict counterexamples
fi: tuota counterexamples-ristiriita

en: go to state %d
fi: siirry tilaan %d

en: identifier
fi: tunniste

en: identifier:
fi: tunniste:

en: include all the above information
fi: sisällytä kaikki yllä oleva tieto

en: incompatibilities with POSIX Yacc
fi: yhteensopimattomuudet POSIX Yacc-ohjelmaan

en: input/output error
fi: syöttö/tulostevirhe

en: integer literal
fi: kokonaislukuliteraali

en: integer out of range: %s
fi: kokonaisluku on lukualueen ulkopuolella: %s

en: invalid argument for %s: %s
fi: virheellinen argumentti kohteelle %s: %s

en: invalid character | invalid characters
fi[0]: virheellinen merkki: %s
fi[1]: virheellisiä merkkejä: %s

en: invalid character after \-escape: %s
fi: virheellinen merkki \-koodinvaihtomerkin jälkeen: %s

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
fi[0]: virheellinen merkki sulkeissa olevassa nimessä: %s
fi[1]: virheellisiä merkkejä sulkeissa olevassa nimessä: %s

en: invalid directive: %s
fi: virheellinen direktiivi: %s

en: invalid identifier: %s
fi: virheellinen tunniste: %s

en: invalid null character
fi: virheellinen null-merkki

en: invalid number after \-escape: %s
fi: virheellinen numero \-koodinvaihtomerkin jälkeen: %s

en: invalid reference: %s
fi: virheellinen viite: %s

en: invalid token
fi: virheellinen merkkisymboli

en: invalid value for %%define Boolean variable %s
fi: virheellinen arvo kohteelle %%define-booleanmuuttuja %s

en: invalid value for %%define variable %s: %s
fi: virheellinen arvo kohteelle %%define-muuttuja %s: %s

en: invalid version requirement: %s
fi: virheellinen versiovaatimus: %s

en: line number overflow
fi: rivinumeron ylivuoto

en: misleading reference: %s
fi: harhaanjohtava viite: %s

en: missing %s at end of file
fi: puuttuva %s tiedoston lopussa

en: missing %s at end of line
fi: puuttuva %s rivin lopussa

en: missing identifier in parameter declaration
fi: puuttuva tunniste parametriesittelyssä

en: missing operand
fi: puuttuva operandi

en: multiple language declarations are invalid
fi: monikieliesittelyt ovat virheellisiä

en: multiple occurrences of $%d with api.value.automove
fi: useita $%d:n esiintymisiä rakenteessa api.value.automove

en: multiple skeleton declarations are invalid
fi: monirunkoesittelyt ovat virheellisiä

en: no rules in the input grammar
fi: ei sääntöjä syötekieliopissa

en: nonterminal useless in grammar: %s
fi: nonterminal-symboli ei kelpaa kieliopissa: %s

en: nonterminals cannot be given a string alias
fi: nonterminal-symboleja ei voida antaa merkkijonoaliaksina

en: nonterminals cannot be given a token code
fi: nonterminal-symboleja ei voida antaa merkkisymbolikoodina

en: note
fi: huomautus

en: number
fi: numero

en: obsolete constructs
fi: vanhentuneet rakenteet

en: on left:
fi: vasemmalla:

en: on right:
fi: oikealla:

en: only midrule actions can be typed: %s
fi: vain keskisääntötoiminnot voidaan tyypittää: %s

en: only one %s allowed per rule
fi: vain yksi %s on sallittu sääntöä kohden

en: possibly meant: %c
fi: mahdollisesti tarkoitti: %c

en: previous declaration
fi: edellinen esittely

en: previous declaration for %s
fi: edellinen esittely kohteelle %s

en: previous definition
fi: edellinen määrittely

en: redefining code of token %s
fi: määritellään uudelleen merkkisymbolin %s koodi

en: reduce using rule %d (%s)
fi: supistaminen käyttäen sääntöä %d (%s)

en: reduce/reduce conflict on token %s | reduce/reduce conflict on tokens %s
fi[0]: supistaminen/supistaminen -ristiriita merkkisymbolissa %s
fi[1]: supistaminen/supistaminen -ristiriita merkkisymboleissa %s

en: reduce/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
fi: supistaminen/supistaminen -ristiriitoja säännölle %d: %d löytyi, %d odotettiin

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
fi: supistaminen/supistaminen -ristiriitoja: %d löytyi, %d odotettiin

en: refers to: %c%s at %s
fi: viittaa kohteeseen: %c%s osoitteessa %s

en: refusing to overwrite the input file %s
fi: kieltäydytään korvaamasta syötetiedostoa %s

en: require bison %s, but have %s
fi: vaatii bison %s, mutta on %s

en: rerun with option '-Wcounterexamples' to generate conflict counterexamples
fi: suorita uudelleen valitsimella '-Wcounterexamples' counterexamples-ristiriidan tuottamiseksi

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
fi: tulostyyppien yhteentörmäys merge-funktiossa %s: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
fi: sääntö annettu kohteelle %s, joka on merkkisymboli

en: rule is too long
fi: sääntö on liian pitkä

en: rule useless in grammar
fi: sääntö ei kelpaa kieliopissa

en: rule useless in parser due to conflicts
fi: sääntö ei kelpaa jäsentimessä ristiriitojen vuoksi

en: shift, and go to state %d
fi: siirto, ja siirry tilaan %d

en: shift/reduce conflict on token %s
fi: merkkisymbolin %s siirto/supistaminen -ristiriita

en: shift/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
fi: siirto/supistaminen -ristiriitoja säännölle %d: %d löytyi, %d odotettiin

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
fi: siirto/supistaminen -ristiriitoja: %d löytyi, %d odotettiin

en: show errors with carets
fi: näytä virheet sirkumfleksillä

en: show machine-readable fixes
fi: näytä koneluettavat korjaukset

en: start symbol %s does not derive any sentence
fi: aloitussymboli %s ei johda lauseeseen

en: stray '%s'
fi: yksinäinen ’%s’

en: stray ',' treated as white space
fi: yksinäinen ’,’ käsitellään tyhjemerkkinä

en: string
fi: merkkijono

en: string aliases not attached to a symbol
fi: merkkijonoaliaksia ei ole liitetty symboliin

en: string literal %s not attached to a symbol
fi: merkkijonoliteraalia %s ei ole liitetty symboliin

en: symbol %s given more than one literal string
fi: symboli %s on annettu useammassa kuin yhdessä literaalimerkkijonossa

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
fi: symbolia %s käytetään, mutta sitä ei ole määritelty merkkisymbolina eikä sillä ole sääntöjä

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules; did you mean %s?
fi: symbolia %s käytetään, mutta sitä ei ole määritelty merkkisymbolina eikä sillä ole sääntöjä; tarkoititko %s?

en: symbol %s redeclared
fi: symboli %s on esitelty uudelleen

en: symbol %s redeclared as a nonterminal
fi: symboli %s on esitelty uudelleen nonterminal-symbolina

en: symbol %s redeclared as a token
fi: symboli %s on esitelty uudelleen merkkisymbolina

en: symbol %s used more than once as a literal string
fi: symbolia %s on käytetty useammin kuin kerran literaalimerkkijonona

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
fi: symbolia ei löytynyt tuotannosta ennen $%d: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
fi: symbolia ei löytynyt tuotannosta: %.*s

en: syntax error
fi: syntaksivirhe

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
fi: syntaksivirhe merkin ’%c’ jälkeen, odotettiin kokonaislukua, kirjainta, tai merkkejä ’_’, ’[’, ’$’

en: the start symbol %s is a token
fi: aloitussymboli %s on merkkisymboli

en: the start symbol %s is undefined
fi: aloitussymboli %s on määrittelemätön

en: token for %%prec is not defined: %s
fi: merkkisymbolia kohteelle %%prec ei ole määritelty: %s

en: token number too large
fi: merkkisymbolinumero liian suuri

en: too few arguments for %s directive in skeleton
fi: liian vähän argumentteja %s-direktiiville rungossa

en: too many arguments for %s directive in skeleton
fi: liian monta argumenttia %s-direktiiville rungossa

en: translatable string
fi: suomennettava merkkijono

en: treat warnings as errors
fi: kohtele varoituksia virheinä

en: turn off all the warnings
fi: käännä pois kaikki varoitukset

en: turn off warnings in CATEGORY
fi: käännä pois varoitukset KATEGORIAssa

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
fi: tyyppiä <%s> käytetään, mutta sitä ei ole liitetty mihinkään symboliin

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
fi: tyyppien törmäys vastakkain oletustoiminassa: <%s> != <%s>

en: unclosed %s directive in skeleton
fi: sulkematon %s-direktiivi rungossa

en: unexpected %0$s
fi: odottamaton %0$s

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
fi: odottamaton tunniste sulkumerkillisessä nimessä: %s

en: unset or unused midrule values
fi: asettamattomat tai käyttämättömät keskisääntöarvot

en: unset value: $$
fi: asettamaton arvo: $$

en: unused value: $%d
fi: käyttämätön arvo: $%d

en: useless %s for type <%s>
fi: kelpaamaton %s tyypille <%s>

en: useless associativity for %s, use %%precedence
fi: kelpaamaton liitettävyys kohteelle %s, käytä %%precedence

en: useless precedence and associativity
fi: kelpaamaton ensisijaisuus ja liitettävyys

en: useless precedence and associativity for %s
fi: kelpaamaton ensisijaisuus ja liitettävyys kohteelle %s

en: useless precedence for %s
fi: kelpaamaton ensisijaisuus kohteelle %s

en: variable
fi: muuttuja

en: warning
fi: varoitus
