bison-3.6.93 - en to el translation catalogue (234 entries)

en:  at %s
el:  σε%s

en: $$ for the midrule at $%d of %s has no declared type
el: $$ για την midrule στο $%d του «%s» δεν έχει δηλωμένο τύπο

en: $$ of %s has no declared type
el: $$ του «%s» δεν έχει δηλωμένο τύπο

en: $%s of %s has no declared type
el: $%s του %s δεν έχει δηλωμένο τύπο

en: %%define variable %s redefined
el: %%define μεταβλητή %s ξαναορίστηκε

en: %%define variable '%s' requires '"..."' values
el: %%define variable '%s' απαιτεί '"..."' values

en: %%define variable '%s' requires '{...}' values
el: %%define variable '%s' απαιτεί '{...}' values

en: %%define variable '%s' requires keyword values
el: %%define variable '%s' απαιτεί keyword values

en: %%empty on non-empty rule
el: %%κενός ή μη κενός κανόνας

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
el: %%expect-rr έχει εφαρμογή μόνο σε συντακτικούς αναλυτές GLR

en: %@: syntax error
el: %@: συντακτικό σφάλμα

en: %@: syntax error: expected %0e before %u
el: %@: συντακτικό σφάλμα: αναμενόταν %0e πριν από %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e before %u
el: %@: συντακτικό σφάλμα: αναμενόταν %0e ή %1e πριν το %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e before %u
el: %@: συντακτικό σφάλμα: αναμενόταν %0e ή %1e ή %2e πριν από %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e before %u
el: %@: συντακτικό σφάλμα: αναμενόταν %0e ή %1e ή %2e ή %3e πριν από %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e before %u
el: %@: συντακτικό σφάλμα: αναμενόταν %0e ή %1e ή %2e ή %3e ή %4e πριν από %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e before %u
el: %@: συντακτικό σφάλμα: αναμενόταν %0e ή %1e ή %2e ή %3e ή %4e ή %5e πριν από %u

en: %@: syntax error: expected %0e or %1e or %2e or %3e or %4e or %5e etc., before %u
el: %@: συντακτικό σφάλμα: αναμενόταν %0e ή %1e ή %2e ή %3e ή %4e ή %5e κλπ., πριν από %u

en: %@: syntax error: unexpected %u
el: %@: συντακτικό σφάλμα: μη αναμενόμενο %u

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
el[0]: μη τερματικό σύμβολο %d άχρηστο στη γραμματική
el[1]: μη τερματικά σύμβολα %d άχρηστα στη γραμματική

en: %d reduce/reduce conflict | %d reduce/reduce conflicts
el[0]: %d σύγκρουση ελάττωση/ελάττωση
el[1]: %d συγκρούσεις ελάττωση/ελάττωση

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
el[0]: ο κανόνας %d είναι άχρηστος στη γραμματική
el[1]: οι κανόνες %d είναι άχρηστοι στη γραμματική

en: %d shift/reduce conflict | %d shift/reduce conflicts
el[0]: %d σύγκρουση ολίσθηση/ελάττωση
el[1]: ανέμενα %d συγκρούσεις ολίσθηση/ελάττωση

en: %s affects only GLR parsers
el: %s επηρεάζει μόνο αναλυτές GLR

en: %s must be followed by positive number
el: %s πρέπει να ακολουθείται από θετικό αριθμό

en: %s redeclaration for %s
el: δήλωση ξανά του %s για %s

en: %s redeclaration for <%s>
el: δήλωση ξανά του %s για <%s>

en: %s: cannot backup
el: %s: αδυναμία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας

en: %s: cannot open
el: %s: αδυναμία ανοίγματος

en: %s: invalid language
el: %s: μη έγκυρη γλώσσα

en: %s: undefined %%define variable %s
el: %s: μη ορισμένη %%define μεταβλητή %s

en: , hiding %c
el: , απόκρυψη %c

en: // Generated by %s.
    // Report bugs to <%s>.
    // Home page: <%s>.
el: // Generated by %s.
    // Αναφορά σφαλμάτων  <%s>.
    // Home page: <%s>.

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
el: Η σύγκρουση μεταξύ του κανόνα %d και της λεκτικής μονάδας %s επιλύθηκε ως σφάλμα

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
el: Η σύγκρουση μεταξύ του κανόνα %d και της λεκτικής μονάδας %s επιλύθηκε ως ελάττωση

en: Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
el: Η σύγκρουση μεταξύ του κανόνα %d και της λεκτικής μονάδας %s επιλύθηκε ως ολίσθηση

en: Diagnostics:
      -W, --warnings[=CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
          --color[=WHEN]         whether to colorize the diagnostics
          --style=FILE           specify the CSS FILE for colorizer diagnostics
el: Diagnostics:
      -W, --warnings[=CATEGORY]  αναφορά των προειδοποιήσεων που πέφτουν στην CATEGORY
          --color[=ΠΌΤΕ]         πότε να χρωματίζεται η διάγνωση
          --style=FILE           specify the CSS FILE for colorizer diagnostics

en: Example
el: Παράδειγμα

en: FEATURES is a list of comma separated words that can include:
el: FEATURES είναι μια λίστα λέξεων χωρισμένες απο κόμματα που μπορεί να περιλαμβάνει:

en: First example
el: Πρώτο παράδειγμα

en: First reduce derivation
el: Πρώτη ελάττωση

en: For complete documentation, run: info bison.
el: Για πλήρη τεκμηρίωση δώσε: info bison.

en: Generate a deterministic LR or generalized LR (GLR) parser employing
    LALR(1), IELR(1), or canonical LR(1) parser tables.
el: Παραγωγή ντετερμινιστικού LR ή γενικευμένου LR (GLR) συντακτικού αναλυτή
    με την χρήση πινάκων LALR(1), IELR(1), ή canonical LR(1) .

en: Grammar
el: Γραμματική

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
el: Υποχρεωτικά ορίσματα σε μακρές επιλογές είναι υποχρεωτικά επίσης και στις κοντές.

en: Nonterminals useless in grammar
el: Μη τερματικά σύμβολα άχρηστα στη γραμματική

en: Nonterminals, with rules where they appear
el: Μη τερματικά σύμβολα, με κανόνες όπου εμφανίζονται

en: Operation Modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
                                 and exit
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
                                 and exit
      -u, --update               apply fixes to the source grammar file and exit
      -f, --feature[=FEATURES]   activate miscellaneous features
el: Τρόποι λειτουργίας:
      -h, --help                 εμφάνιση αυτής εδώ της βοήθειας κι έξοδος
      -V, --version              πληροφορίες έκδοσης κι έξοδος
          --print-localedir      ο κατάλογος με τα δεδομένα των locale κι έξοδος
          --print-datadir        ο κατάλογος με σκελετούς και XSLT κι έξοδος
      -u, --update      εφαρμογή διορθώσεων στο αρχείο γραμματικής κι έξοδος
      -f, --feature[=FEATURES]  ενεργοποίηση διαφόρων features

en: POSIX Yacc does not support %s
el: Το POSIX Yacc δεν υποστηρίζει %s

en: POSIX Yacc does not support hexadecimal literals
el: Το POSIX Yacc δεν υποστηρίζει δεκαεξαδικά literals

en: POSIX Yacc does not support string literals
el: Το POSIX Yacc δεν υποστηρίζει string literals

en: POSIX Yacc does not support typed midrule actions
el: Το POSIX Yacc δεν υποστηρίζει typed midrule actions

en: POSIX Yacc forbids dashes in symbol names: %s
el: POSIX Yacc απαγορεύει τις παύλες στα ονόματα συμβόλων: %s

en: POSIX yacc reserves %%type to nonterminals
el: POSIX yacc διατηρεί %%type για nonterminals

en: R/R conflicts (enabled by default)
el: συγκρούσεις R/R (ενεργοποίηση εκ προεπιλογής)

en: Reduce derivation
el: Παραγωγή ελάττωσης

en: Report bugs to <%s>.
el: Αναφορά σφαλμάτων σε <%s>.

en: Rules useless in grammar
el: Άχρηστοι κανόνες στη γραμματική

en: Rules useless in parser due to conflicts
el: Κανόνες άχρηστοι στον αναλυτή λόγω συγκρούσεων

en: S/R conflicts (enabled by default)
el: συγκρούσεις S/R (ενεργοποίηση εκ προεπιλογής)

en: Second example
el: Δεύτερο παράδειγμα

en: Second reduce derivation
el: Δεύτερη παραγωγή ελάττωσης

en: Shift derivation
el: Παραγωγή ολίσθησης

en: State %d
el: Κατάσταση %d

en: State %d
el: Κατάσταση %d

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
el: THINGS είναι μια λίστα λέξεων χωρισμένων με κόμματα που μπορεί να περιλαμβάνει:

en: TRACES is a list of comma separated words that can include:
el: TRACES είναι μια λίστα λέξεων χωρισμένων με κόμματα που μπορεί να περιλαμβάνει:

en: Terminals unused in grammar
el: Τερματικά σύμβολα μη χρησιμοποιούμενα στη γραμματική

en: Terminals, with rules where they appear
el: Τερματικά σύμβολα, με κανόνες όπου εμφανίζονται

en: The same is true for optional arguments.
el: Το ίδιο ισχύει και για τα μη υποχρεωτικά ορίσματα.

en: Try '%s --help' for more information.
el: Δοκίμασε «%s --help» για περισσότερες πληροφορίες.

en: Tuning the Parser:
      -L, --language=LANGUAGE          specify the output programming language
      -S, --skeleton=FILE              specify the skeleton to use
      -t, --debug                      instrument the parser for tracing
                                       same as '-Dparse.trace'
          --locations                  enable location support
      -D, --define=NAME[=VALUE]        similar to '%define NAME VALUE'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME VALUE'
      -p, --name-prefix=PREFIX         prepend PREFIX to the external symbols
                                       deprecated by '-Dapi.prefix={PREFIX}'
      -l, --no-lines                   don't generate '#line' directives
      -k, --token-table                include a table of token names
      -y, --yacc                       emulate POSIX Yacc
el: Αναλυτής:
      -L, --language=LANGUAGE   καθορίζει τη γλώσσα προγραμματισμού
      -S, --skeleton=FILE              καθορίζει τον προς χρήση σκελετό
      -t, --debug                      ο αναλυτής μπορεί να δώσει τη θέση σφάλματος
                                       το ίδιο με «-Dparse.trace»
          --locations        ενεργοποίηση υποστήριξης θέσεως
      -D, --define=NAME[=VALUE]        ανάλογο του '%define NAME VALUE'
      -F, --force-define=NAME[=VALUE]  override '%define NAME VALUE'
      -p, --name-prefix=PREFIX    πρόθεση του PREFIX στα εξωτερικά σύμβολα
                                  προς αντικατάσταση από '-Dapi.prefix={PREFIX}'
      -l, --no-lines            μη δημιουργήσεις οδηγίες '#line'
      -k, --token-table      να συμπεριληφθεί πίνακας με ονόματα λεκτικών μονάδων

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
el: Χρήση: %s [ΕΠΙΛΟΓΗ]... ΑΡΧΕΙΟ

en: WHEN can be one of the following:
el: ΠΌΤΕ μπορεί νάναι ένα από τα παρακάτω:

en: Warning categories include:
el: Κατηγορίες προειδοποιήσεων:

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
el: Γράφτηκε από τους Robert Corbett και Richard Stallman.

en: [identifier]
el: [αναγνωριστής]

en: accept
el: αποδοχή

en: accepted value: %s
el: αποδεκτή τιμή: %s

en: all of the above
el: όλα τα παραπάνω

en: all other warnings (enabled by default)
el: όλες οι άλλες προειδοποιήσεις (ενεργοποίηση από προεπιλογή)

en: all the warnings except 'counterexamples', 'dangling-alias' and 'yacc'
el: όλες οι προειδοποιήσεις εκτός «counterexamples», «dangling-alias» και «yacc»

en: ambiguous reference: %s
el: διφορούμενη αναφορά: %s

en: an identifier expected
el: αναμενόταν identifier

en: byte number overflow
el: υπερχείλιση αριθμού byte

en: cannot close file
el: δεν μπορώ να κλείσω το αρχείο

en: character literal
el: κυριολεκτικός χαρακτήρας

en: character literals cannot be nonterminals
el: character literals δεν μπορεί να είναι nonterminals

en: character literals cannot be used together with %s
el: character literals δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί με %s

en: code %d reassigned to token %s
el: ο κωδικός %d ξαναδόθηκε στη λεκτική μονάδα %s

en: code of token %s too large
el: κωδικός λεκτικής μονάδας %s πολύ μεγάλος

en: colorize if the output device is a tty
el: χρωματισμός αν η συσκευή εξόδου είναι tty

en: colorize the output
el: χρωματισμός εξόδου

en: column number overflow
el: υπερχείλιση αριθμού στηλών

en: complete the core item sets with their closure
el: συμπληρώστε με το κλείσιμό τους τα σύνολα των βασικών στοιχείων

en: conflicting outputs to file %s
el: αντικρουόμενες έξοδοι στο αρχείο %s

en: conflicts: %d reduce/reduce
el: συγκρούσεις: %d ελάττωση/ελάττωση

en: conflicts: %d shift/reduce
el: συγκρούσεις: %d ολίσθηση/ελάττωση

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
el: συγκρούσεις: %d ολίσθηση/ελάττωση, %d ελάττωση/ελάττωση

en: definition of %s
el: ορισμός του %s

en: deprecated directive: %s, use %s
el: οδηγία υπό κατάργηση: %s, χρησιμοποίησε %s

en: deprecated option: %s, use %s
el: μη έγκυρη επιλογή: %s, χρησιμοποίησε %s

en: describe shift/reduce conflicts solving
el: περιγράφει τη λύση των συγκρούσεων με ολίσθηση/ελάττωση

en: describe the states
el: περιγραφή των καταστάσεων

en: disable all of the above
el: απενεργοποίηση όλων των παραπάνω

en: disable the report
el: απενεργοποίηση της αναφοράς

en: do not generate any file
el: μη δημιουργήσεις αρχείο

en: don't colorize the output
el: μη χρωματισμός εξόδου

en: duplicate directive
el: ταυτόσημη οδηγία

en: duplicate directive: %s
el: ταυτόσημη οδηγία: %s

en: duplicated symbol name for %s ignored
el: διπλό όνομα συμβόλου για %s αγνοήθηκε

en: empty character literal
el: κενό character literal

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
el: κενός κανόνας για μη τερματικό σύμβολο με τύπο, και ουδεμία ενέργεια

en: empty rule without %%empty
el: κενός κανόνας χωρίς κενό %%

en: empty rules without %empty
el: κενοί κανόνες χωρίς %empty

en: end of file
el: πέρας αρχείου

en: end of line
el: πέρας γραμμής

en: epilogue
el: επίλογος

en: error
el: σφάλμα

en: error (nonassociative)
el: σφάλμα (μη προσεταιριστικό)

en: expected %1$s before %0$s
el: αναμενόταν %1$s πριν από %0$s

en: expected %1$s or %2$s before %0$s
el: αναμενόταν %1$s ή %2$s πριν από %0$s

en: expected %1$s or %2$s or %3$s before %0$s
el: αναμενόταν %1$s ή %2$s ή %3$s πριν από %0$s

en: expected %1$s or %2$s or %3$s or %4$s before %0$s
el: αναμενόταν %1$s ή %2$s ή %3$s ή %4$s πριν από %0$s

en: explicit type given in untyped grammar
el: ρητή δήλωση τύπου δόθηκε σε γραμματική χωρίς τύπους

en: explicitly associate lookahead tokens to items
el: συσχετίστε σαφώς τις λεκτικές μονάδες lookahead με τα στοιχεία

en: extra characters in character literal
el: έξτρα χαρακτήρες σε character literal

en: extra operand %s
el: επί πλέον τελεστέος %s

en: fatal error
el: μοιραίο σφάλμα

en: fix-its can be applied.  Rerun with option '--update'.
el: fix-its μπορεί να εφαρμοστεί.  Ξανατρέξετο με την επιλογή '--update'.

en: function
el: συνάρτηση

en: generate conflict counterexamples
el: παραγωγή αντιπαραδειγμάτων συγκρούσεως

en: go to state %d
el: πήγαινε στην κατάσταση %d

en: identifier
el: αναγνωριστής

en: identifier:
el: αναγνωριστής:

en: include all the above information
el: να συμπεριληφθεί όλη η παραπάνω πληροφορία

en: incompatibilities with POSIX Yacc
el: ασυμβατότητες με POSIX Yacc

en: input/output error
el: σφάλμα εισόδου/εξόδου

en: integer literal
el: κυριολεκτικός ακέραιος

en: integer out of range: %s
el: ακέραιος εκτός ορίων: %s

en: invalid argument for %s: %s
el: μη έγκυρο όρισμα για %s: %s

en: invalid character | invalid characters
el[0]: μη έγκυρος χαρακτήρας: %s
el[1]: μη έγκυροι χαρακτήρες: %s

en: invalid character after \-escape: %s
el: μη έγκυρος χαρακτήρας: %s

en: invalid character in bracketed name | invalid characters in bracketed name
el[0]: μη έγκυρος χαρακτήρας: %s
el[1]: μη έγκυροι χαρακτήρες: %s

en: invalid directive: %s
el: μη έγκυρη οδηγία: %s

en: invalid identifier: %s
el: μη έγκυρη οδηγία: %s

en: invalid null character
el: μη έγκυρος μηδενικός χαρακτήρας

en: invalid number after \-escape: %s
el: μη έγκυρος μηδενικός χαρακτήρας: %s

en: invalid reference: %s
el: μη έγκυρη αναφορά: %s

en: invalid token
el: μη έγκυρη λεκτική μονάδα

en: invalid value for %%define variable %s: %s
el: μη έγκυρη τιμή για %%καθόρισε τη μεταβλητή %s: %s

en: invalid version requirement: %s
el: αίτηση μη έγκυρης έκδοσης: %s

en: line number overflow
el: υπερχείλιση αριθμού γραμμών

en: misleading reference: %s
el: παραπλανητική αναφορά: %s

en: missing %s at end of file
el: στο τέλος του αρχείου λείπει «%s»

en: missing %s at end of line
el: στο τέλος της γραμμής λείπει «%s»

en: missing identifier in parameter declaration
el: το όνομα λείπει στη δήλωση παραμέτρου

en: missing operand
el: τελεστέος που λείπει

en: multiple language declarations are invalid
el: πολλαπλές δηλώσεις γλώσσας είναι μη έγκυρες

en: multiple occurrences of $%d with api.value.automove
el: πολλαπλές παρουσίες $%d με api.value.automove

en: multiple skeleton declarations are invalid
el: πολλαπλές δηλώσεις σκελετού είναι μη έγκυρες

en: no rules in the input grammar
el: γραμματική εισόδου χωρίς κανόνες

en: nonterminal useless in grammar: %s
el: μη τερματικό σύμβολο άχρηστο στη γραμματική: %s

en: nonterminals cannot be given a token code
el: nonterminals δεν μπορούν να δεχτούν κωδικό λεκτικής μονάδας

en: note
el: σημείωση

en: number
el: αριθμός

en: obsolete constructs
el: απαρχαιωμένες δομές

en: on left:
el: στα αριστερά:

en: on right:
el: στα δεξιά:

en: only one %s allowed per rule
el: μόνο ένα %s ανά κανόνα επιτρέπεται

en: possibly meant: %c
el: πιθανή σημασία: %c

en: previous declaration
el: προηγούμενη δήλωση

en: previous declaration for %s
el: προηγούμενη δήλωση για %s

en: previous definition
el: προηγούμενος ορισμός

en: redefining code of token %s
el: ορισμός ξανά του κωδικού της λεκτικής μονάδας %s

en: reduce using rule %d (%s)
el: ελάττωση με χρήση του κανόνα %d (%s)

en: reduce/reduce conflict on token %s | reduce/reduce conflict on tokens %s
el[0]: σύγκρουση ελάττωση/ελάττωση στη λεκτική μονάδα %s
el[1]: reduce/reduce conflict on tokens %s

en: reduce/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
el: reduce/reduce συγκρούσεις για κανόνα %d: βρέθηκαν %d, αναμενόταν %d

en: reduce/reduce conflicts: %d found, %d expected
el: reduce/reduce συγκρούσεις: βρέθηκαν %d, αναμενόταν %d

en: refusing to overwrite the input file %s
el: άρνηση εγγραφής πάνω στο αρχείο εισόδου %s

en: require bison %s, but have %s
el: απαιτεί bison %s, αλλά διαθέτει %s

en: rerun with option '-Wcounterexamples' to generate conflict counterexamples
el: επανεκτέλεση με την επιλογή «-Wcounterexamples» για παραγωγή αντιπαραδειγμάτων συγκρούσεως

en: result type clash on merge function %s: <%s> != <%s>
el: σύγκρουση παραγόμενου τύπου στη συνάρτηση συγχώνευσης %s: <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
el: κανόνας δοσμένος για %s, που είναι λεκτική μονάδα

en: rule is too long
el: κανόνας πολύ μεγάλος

en: rule useless in grammar
el: άχρηστος κανόνας στη γραμματική

en: rule useless in parser due to conflicts
el: ο κανόνας είναι άχρηστος στον αναλυτή λόγω συγκρούσεων

en: shift, and go to state %d
el: ολίσθηση, και μετάβαση στη κατάσταση %d

en: shift/reduce conflict on token %s
el: σύγκρουση ολίσθηση/ελάττωση στη λεκτική μονάδα %s

en: shift/reduce conflicts for rule %d: %d found, %d expected
el: shift/reduce συγκρούσεις για κανόνα %d: βρέθηκαν %d, αναμενόταν %d

en: shift/reduce conflicts: %d found, %d expected
el: shift/reduce συγκρούσεις: βρέθηκαν %d, αναμενόταν %d

en: show errors with carets
el: εμφάνισε τα σφάλματα με carets

en: show machine-readable fixes
el: εμφάνισε διορθώσεις machine-readable

en: start symbol %s does not derive any sentence
el: το αρχικό σύμβολο %s δεν παράγει καμιά πρόταση

en: stray ',' treated as white space
el: μοναχικό « , » θεωρήθηκε ως λευκό διάστημα

en: string
el: αλφαριθμητικό

en: string aliases not attached to a symbol
el: συνώνημο συμβολοσειράς μη συνδεδεμένο σε σύμβολο

en: string literal %s not attached to a symbol
el: string literal %s μη συνδεδεμένο σε σύμβολο

en: symbol %s given more than one literal string
el: το σύμβολο «%s» έδωσε περισσότερα του ενός κυριολεκτικά αλφαριθμητικά

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
el: το σύμβολο %s χρησιμοποιείται, αλλά δεν καθορίζεται ως λεκτική μονάδα και δεν διαθέτει κανόνες

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules; did you mean %s?
el: το σύμβολο %s χρησιμοποιείται, αλλά δεν ορίζεται ως λεκτική μονάδα και δεν διαθέτει κανόνες.
    μήπως εννοείς %s;

en: symbol %s redeclared
el: το σύμβολο %s ξαναδηλώθηκε

en: symbol %s redeclared as a nonterminal
el: το σύμβολο %s ξαναδηλώθηκε ως nonterminal

en: symbol %s redeclared as a token
el: το σύμβολο %s ξαναδηλώθηκε ως λεκτική μονάδα

en: symbol %s used more than once as a literal string
el: το σύμβολο «%s» χρησιμοποιήθηκε περισσότερες από μια φορές ως κυριολεκτικό αλφαριθμητικό

en: symbol not found in production before $%d: %.*s
el: σύμβολο δεν βρέθηκε στην παραγωγή πριν $%d: %.*s

en: symbol not found in production: %.*s
el: σύμβολο δεν βρέθηκε στην παραγωγή: %.*s

en: syntax error
el: συντακτικό σφάλμα

en: syntax error after '%c', expecting integer, letter, '_', '[', or '$'
el: συντακτικό σφάλμα μετά «%c», αναμενόταν ακέραιος, γράμμα, «_», «[», ή «$»

en: the start symbol %s is a token
el: το σύμβολο εκκίνησης  %s είναι λεκτική μονάδα

en: the start symbol %s is undefined
el: το σύμβολο εκκίνησης %s δεν είναι καθορισμένο

en: token for %%prec is not defined: %s
el: λεκτική μονάδα για %%prec δεν είναικαθορισμένη: %s

en: token number too large
el: αριθμός λεκτικής μονάδας πολύ μεγάλος

en: too few arguments for %s directive in skeleton
el: πολύ λίγα ορίσματα για την οδηγία %s στο σκελετό

en: too many arguments for %s directive in skeleton
el: πάρα πολλά ορίσματα για την οδηγία %s στο σκελετό

en: translatable string
el: μεταφράσιμο αλφαριθμητικό

en: treat warnings as errors
el: θεώρησε τις προειδοποιήσεις ως σφάλματα

en: turn off all the warnings
el: απενεργοποίηση όλων των προειδοποιήσεων

en: turn off warnings in CATEGORY
el: απενεργοποίηση προειδοποιήσεων στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

en: type <%s> is used, but is not associated to any symbol
el: το σύμβολο %s χρησιμοποιείται, αλλά δεν καθορίζεται ως λεκτική μονάδα και δεν
     διαθέτει κανόνες

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
el: σύγκρουση τύπων στην προεπιλεγμένη ενέργεια: <%s> != <%s>

en: unclosed %s directive in skeleton
el: unclosed %s οδηγία στο σκελετό

en: unexpected %0$s
el: μη αναμενόμενο %0$s

en: unexpected identifier in bracketed name: %s
el: μη αναμενόμενο identifier στο όνομα εντός αγκυλών: %s

en: unset or unused midrule values
el: τιμές ενδιαμέσων κανόνων μη ορισμένες ή μη χρησιμοποιούμενες

en: unset value: $$
el: μη καθορισμένη τιμή: $$

en: unused value: $%d
el: μη χρησιμοποιούμενη τιμή: $%d

en: useless %s for type <%s>
el: άχρηστο %s για τύπο <%s>

en: useless associativity for %s, use %%precedence
el: άχρηστη προσεταιριστικότητα για %s, χρήση προτεραιότητας %%

en: useless precedence and associativity
el: άχρηστη προτεραιότητα και προσεταιριστικότητα

en: useless precedence and associativity for %s
el: άχρηστη προτεραιότητα και προσεταιριστικότητα για %s

en: useless precedence for %s
el: άχρηστη προτεραιότητα για %s

en: variable
el: μεταβλητή

en: warning
el: προειδοποίηση
